PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezes AMW: Poprawia się współpraca z samorządami

  • wnp.pl
  • 22 wrz 2014 23:05

Prezes AMW: Poprawia się współpraca z samorządami Ilona Kowalska, prezes Agencji Mienia Wojskowego

W ostatnich latach współpraca z samorządami jest coraz sprawniejsza, z korzyścią dla obu stron - zapewniła Ilona Kowalska, prezes Agencji Mienia Wojskowego (AMW) w trakcie sesji „Tereny inwestycyjne - jak władze samorządowe i właściciele gruntów walczą o inwestorów", która odbyła się w ramach IV Property Forum 2014.

REKLAMA

- Zazwyczaj od początku przygotowywania nieruchomości do sprzedaży możemy liczyć na pomoc samorządów, np. w zakresie podziału terenu na mniejsze działki lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego - powiedziała Ilona Kowalska. Jej zdaniem przykładami takiej dobrej współpracy jest choćby Wrocław, Kraków, Toruń czy Hel.

Prezes AMW przekonuje, że podejście, zgodnie z którym agencja nie jest już postrzegana przez samorządy jako potencjalny konkurent, a raczej jako partner do współpracy, przynosi efekty synergii dla obu stron. - Samorządom zależy na tym, aby kupiec w atrakcyjny sposób zagospodarował  nieruchomość, z kolei my możemy liczyć na szybszą sprzedaż takiego terenu, który został dobrze przygotowany - wyjaśniła.

Ilona Kowalska zastrzega natomiast, że paradoksalnie im bardziej atrakcyjna nieruchomość, tym trudniej ją sprzedaż i tym dłużej trwa ten proces. - Taka nieruchomość, najczęściej o dużej powierzchni, wymaga znacznie bardziej skomplikowanych przygotowań, miasto oczekuje, żeby dobrze się ona wpisywała w lokalną infrastrukturę, a Agencji zależy na atrakcyjnym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Stąd dłuższy czas ekspozycji takich nieruchomości - wyjaśnia.

Z kolei Tomasz Zagórski, zastępca dyrektora zespołu gospodarowania zasobem w Agencji Nieruchomości Rolnych (ARM) zauważył, że potrzebne jest uproszczenie przepisów dotyczących uchwalania miejscowych planów zagospodarowania. - Być może w przypadku największych miast decyzje w tej sprawie powinny być w gestii wojewodów - zaproponował.

Podkreśłił, że ze współpracą z samorządami nadal bywa różnie. - Od dłuższego czasu czekamy na plan zagospodarowania na warszawskiej Białołęce, mimo przekazania dzielnicy kilku hektarów gruntów pod budowę dwóch szkół - powiedział. - Ale można też działać szybko i sprawnie. Gmina Września w pół roku potrafiła przekwalifikować grunty rolne na inwestycyjne i uchwalić plan zagospodarowania pod inwestycję firmy Volkswagen w Swarzędzu - dodał.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA