PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezes AMW: Poprawia się współpraca z samorządami

  • wnp.pl
  • 22 wrz 2014 23:05

Prezes AMW: Poprawia się współpraca z samorządami Ilona Kowalska, prezes Agencji Mienia Wojskowego

W ostatnich latach współpraca z samorządami jest coraz sprawniejsza, z korzyścią dla obu stron - zapewniła Ilona Kowalska, prezes Agencji Mienia Wojskowego (AMW) w trakcie sesji „Tereny inwestycyjne - jak władze samorządowe i właściciele gruntów walczą o inwestorów", która odbyła się w ramach IV Property Forum 2014.

REKLAMA

- Zazwyczaj od początku przygotowywania nieruchomości do sprzedaży możemy liczyć na pomoc samorządów, np. w zakresie podziału terenu na mniejsze działki lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego - powiedziała Ilona Kowalska. Jej zdaniem przykładami takiej dobrej współpracy jest choćby Wrocław, Kraków, Toruń czy Hel.

Prezes AMW przekonuje, że podejście, zgodnie z którym agencja nie jest już postrzegana przez samorządy jako potencjalny konkurent, a raczej jako partner do współpracy, przynosi efekty synergii dla obu stron. - Samorządom zależy na tym, aby kupiec w atrakcyjny sposób zagospodarował  nieruchomość, z kolei my możemy liczyć na szybszą sprzedaż takiego terenu, który został dobrze przygotowany - wyjaśniła.

Ilona Kowalska zastrzega natomiast, że paradoksalnie im bardziej atrakcyjna nieruchomość, tym trudniej ją sprzedaż i tym dłużej trwa ten proces. - Taka nieruchomość, najczęściej o dużej powierzchni, wymaga znacznie bardziej skomplikowanych przygotowań, miasto oczekuje, żeby dobrze się ona wpisywała w lokalną infrastrukturę, a Agencji zależy na atrakcyjnym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Stąd dłuższy czas ekspozycji takich nieruchomości - wyjaśnia.

Z kolei Tomasz Zagórski, zastępca dyrektora zespołu gospodarowania zasobem w Agencji Nieruchomości Rolnych (ARM) zauważył, że potrzebne jest uproszczenie przepisów dotyczących uchwalania miejscowych planów zagospodarowania. - Być może w przypadku największych miast decyzje w tej sprawie powinny być w gestii wojewodów - zaproponował.

Podkreśłił, że ze współpracą z samorządami nadal bywa różnie. - Od dłuższego czasu czekamy na plan zagospodarowania na warszawskiej Białołęce, mimo przekazania dzielnicy kilku hektarów gruntów pod budowę dwóch szkół - powiedział. - Ale można też działać szybko i sprawnie. Gmina Września w pół roku potrafiła przekwalifikować grunty rolne na inwestycyjne i uchwalić plan zagospodarowania pod inwestycję firmy Volkswagen w Swarzędzu - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA