PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezydent Katowic "orędownikiem" powstania metropolii w ramach GZM

  • Autor: PAP
  • 09 gru 2015 17:26

Prezydent Katowic "orędownikiem" powstania metropolii w ramach GZM Marcin Krupa, prezydent Katowic

Powołanie metropolii, czyli stworzenie silnego związku miast w oparciu o ustawę metropolitalną oraz ochrona powietrza i walka z niską emisją to - zdaniem prezydenta Katowic Marcina Krupy - najważniejsze cele i priorytety regionalne.

REKLAMA

Krupa powiedział w środę na konferencji prasowej, że jest "orędownikiem" powstania metropolii w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM), dlatego "rozszerza plan działania" m.in. o kwestie związane z budowaniem "metropolitalnego wizerunku".

Odnosząc się do ustawy metropolitalnej powiedział, że "dzisiaj już nie można mówić na temat tego, czy ona jest dobra czy zła". "Może byśmy chcieli trochę bardziej doskonalszego dokumentu, ale mamy to, co mamy i trzeba w tym zakresie działać i wykorzystać (to). Dlatego jestem bardzo dużym orędownikiem powstania tego typu obszaru metropolitalnego, związku metropolitalnego (). Będę działał i działam już na rzecz powstania tej metropolii" - powiedział Krupa.

Prezydent Katowic poinformował, że podjęto decyzję o powstaniu zespołu, który zajmie się określeniem zasad funkcjonowania poszczególnych gmin. - Wspólnie z przewodniczącą (GZM) podjęliśmy decyzję, aby GZM powołał zespół ekspertów, który określi zasady funkcjonowania poszczególnych gmin wchodzących w zespół metropolii - nazwijmy ją ogólnie górnośląskiej - poinformował i dodał, że nazwa metropolii jest "kwestią wtórną".

Według Krupy Katowice są "naturalnym liderem tworzenia tej metropolii", ale - jak zaznaczył - każda gmina "ma swoją rolę przewidzianą w takim związku metropolitalnym".

- Musimy wykorzystać tę szansę, to, co daje ustawa, bo inaczej ten czas będzie absolutnie stracony i przespany przez nas, a nie chciałbym, żeby tak było - powiedział i dodał, że będzie działał, aby w styczniu 2017 roku można było już informować, że metropolia powstała. - Zobaczymy jeszcze jak za tym podążą przepisy wykonawcze i rozporządzenia Rady Ministrów - dodał.

W przypadku działań związanych z niską emisją i ochroną powietrza prezydent Katowic podkreślił, że konieczne jest współdziałanie miast konurbacji liczącej 14 współpracujących ze sobą gmin w ramach GZM.

- Zostały już podjęte rozmowy z marszałkiem województwa śląskiego w zakresie współdziałania i stworzenia takiego zespołu, który by koordynował te wszystkie działania we wszystkich miastach, żeby uzyskać rzeczywisty efekt - powiedział.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA