PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Program dla Śląska wesprze infrastrukturę i projekty przemysłowe

 • Autor: PAP
 • 30 cze 2015 07:20

Nowe drogi i remonty na kolei, ulgi oraz środki dla przemysłu, m.in. na konkretne przedsięwzięcia, a także zwiększenie zadań i budżetów części instytucji - to niektóre z działań przewidzianych w tzw. Programie dla Śląska, do którego założeń dotarła PAP.

REKLAMA

Dokument podczas wtorkowego posiedzenia w Katowicach ma przyjąć rząd. Dzień wcześniej premier Ewa Kopacz przyjechała już na Górny Śląsk, aby rozmawiać o programie ze stroną społeczną i samorządową. Przygotowanie tzw. Programu dla Śląska szefowa rządu zapowiedziała na początku stycznia br. Kontekstem były narastające protesty górniczych związków wobec pierwotnych założeń restrukturyzacji stojącej przed widmem upadłości Kompanii Węglowej.

Szefem powołanego 7 stycznia międzyresortowego zespołu, który pracował nad dokumentem, został sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakub Jaworowski. W kolejnych tygodniach odbywały się spotkania zespołu z samorządowcami, naukowcami i przedsiębiorcami, którzy m.in. zgłaszali swe wnioski. Dokument ostatecznie zyskał nazwę "Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej".

Jak wynika z założeń programu, do których dotarła PAP, zawiera on rozwiązania sugerowane w regionie na etapie wstępnych prac, jak i najprawdopodobniej własne propozycje rządu. Część działań zaplanowano już na etapie przygotowywania nowych regionalnych programów operacyjnych czy Kontraktów Terytorialnych dla obu regionów. Niektóre rozwiązania ujęte w programie mają charakter ogólnopolski.

Wśród projektów infrastrukturalnych w programie założono przesunięcie z listy rezerwowej na podstawową Programu Budowy Dróg Krajowych odcinków tras ekspresowych S1 i S69. Dokument wymienia też przygotowywaną budowę autostrady A1 Pyrzowice-Częstochowa (ze środków budżetowych), planowaną budowę odcinka A1 Częstochowa-Tuszyn (ze środków pozabudżetowych), a także budowę obwodnicy Zawiercia i Poręby oraz trasy S11 od węzła z A1 w kierunku Kępna.

Inwestycje kolejowe w woj. śląskim mają sięgnąć w obecnej perspektywie unijnej ponad 9 mld zł (znaleźć ma się w tym szereg inwestycji w ramach instrumentu Łącząc Europę); program potwierdza też m.in. dokończenie ciągnącej się od lat modernizacji kolejowej linii E30 Katowice-Kraków.

Wśród rozwiązań dla przemysłu w programie znalazła się m.in. propozycja obniżenia obciążeń dla firm energochłonnych - związanych z kosztami finansowania odnawialnych źródeł energii. Planowane jest też częściowe zwolnienie tych przedsiębiorstw z akcyzy na prąd, a także rozszerzenie listy towarów objętych odwróconym podatkiem VAT o metale nieżelazne (VAT opłaca kupujący, a nie sprzedający).

 • 1
 • 2
 • kot778 2015-06-30 15:04:23
  v-premier Bieńkowska o górnictwie:.. "Ministerstwo w d... miało całe to górnictwo przez 7 lat!" "....-pojechałam do tego ministerstwa, a tam normalnie siedzą i piją w ogóle wódkę (śmiech) cztery osoby i skończyłam z nimi ten dzień świąteczny… Mówię ci, żenada z tym całym górnictwem i z tą gospodarką, po prostu takie zaniedbania… Prawda jest taka, że właściciel, czyli Ministerstwo Gospodarki, generalnie w (...) miało całe górnictwo przez całe siedem lat. Były pieniądze, a oni, wiesz, pili, lulki palili, swoich ludzi poobstawiali, sam wiesz, ile zarabiali i nagle pierdyknęło. A ja to słyszałam naprawdę od roku, to na pewno ."
 • Tysiacletni 2015-06-30 08:21:47
  Niesamowite! Połączenie Katowice-Kraków zostanie zmodernizowane?

  A co na to operator najdroższej autostrady w Europie Katowice-Kraków?
  Przypominam, że tajna(!) umowa gwarantuje im, że Państwo nie może modernizować żadnej drogi ani kolei w okolicy, żeby nie zmniejszać ruchu na autostradzie. RMF opublikowało kilka stron tej słynnej umowy
  www.rmf24.pl/fakty/polska/news-autostrada-a4-rok-po-podwyzce-stalexport-nadal-gora,nId,310454

  Lektura wstrząsająca.
  A może będzie jakaś rekompensata dla koncesjonariusza?

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA