PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prokuratura bierze pod lupę nieruchomości przy Chmielnej i Kazimierzowskiej

  • Autor: PAP
  • 23 sie 2016 15:02

Prokuratura bierze pod lupę nieruchomości przy Chmielnej i Kazimierzowskiej Warszawa, fot. Skitterphoto/Pixabay

Postępowania ws. nieruchomości warszawskich prowadzone przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu dotyczą m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 oraz Kazimierzowskiej 34 – poinformowała rzeczniczka wrocławskiej prokuratury Anna Zimoląg.

REKLAMA

Od kwietnia br. Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości, m.in. w Śródmieściu.

Jak powiedziała Zimoląg, do Wrocławia z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało przekazanych dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich. - Dotyczą one m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 - obecnie Plac Defilad 1 - oraz ul. Kazimierzowskiej 34 - podała.

Nie chciała ujawnić, czego dotyczy pozostałych siedem spraw. - To są sprawy na etapie postępowania dowodowego, dla dobra prowadzonych śledztw nie możemy udzielić w tym zakresie więcej informacji - dodała.

Prokuratura poinformowała, że w poszczególnych sprawach prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. "Badane są również prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych - między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy, czy z Ministerstwa Finansów" - dodała Zimoląg.

Postępowania dotyczą różnych okresów. - W każdej ze spraw inny okres objęty jest śledztwem. W jednej ze spraw dla przykładu badane są działania funkcjonariuszy publicznych w okresie od 1968 r. do 2016 r.- powiedziała Zimoląg.

Dwa ze śledztwa, które w tej sprawie prowadzone są teraz w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu, były wcześniej umarzane. "Jedno z nich dwukrotnie - w latach 2008 oraz 2010, a jedno w 2016 r." - poinformowała Zimoląg. W żadnej ze spraw nie postawiono jeszcze zarzutów.

W sobotę "Gazeta Wyborcza" opisała okoliczności reprywatyzacji jednej z najdroższych działek w Warszawie przy przedwojennej ul. Chmielnej 70, o wartości ok 160 mln zł. Miasto zwróciło ją w 2012 r. trójce prawników, którzy wykupili roszczenia do niej. Tymczasem Ministerstwo Finansów uzyskało dokumenty sugerujące, że b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, zostało w PRL przyznane za nią odszkodowanie. "GW" podała, że w 2012 r. działający w imieniu trójki prawników mec. Robert Nowaczyk odebrał od ówczesnego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba Rudnickiego decyzję o zwrocie działki - Rudnicki kilka tygodni później zrezygnował z pracy w ratuszu. Według artykułu, w 2012 r. Rudnickiego i Nowaczyka łączyły relacje biznesowe - byli współwłaścicielami nieruchomości w Zakopanem.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA