PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum 2012: Grunty na medal zaczarują inwestorów

 • Autor: Propertynews.pl (Grażyna Kuryłło)
 • 21 wrz 2012 09:14

Property Forum 2012: Grunty na medal zaczarują inwestorów

Nie tylko infrastruktura drogowa jest bardzo ważna w pozyskiwaniu inwestorów przez gminy. - Liczy się też miejsce do życia, bo inwestor nie przyjedzie do miasta, w którym życie kończy się o godz. 18 - mówiła podczas Property Forum 2012 Agnieszka Wojnarowska z PAIiIZ.

REKLAMA


ZOBACZ ZDJĘCIA Z SESJI

O atrakcyjności gruntów inwestycyjnych decyduje m.in. infrastruktura drogowa - twierdzi Agnieszka Wojnarowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

- To jest ważne, bo gdy chcemy pokazać piękne tereny, na przykład w strefie ekonomicznej pod Suwałkami, to zdarza nam się, że inwestor już od Białegostoku prosi, by go zawieźć z powrotem do Warszawy. Akurat te regiony walczą z niedostępnością komunikacyjną. Czekamy na szybkie połączenie kolejowe komunikacyjne z Białymstokiem - mówi Agnieszka Wojnarowska.

Dodaje, że inwestor nie przyjedzie do miasta, w którym życie kończy się o godz. 18.

- Parę razy zdarzyło nam się, ze inwestor miał piękny teren z dobrym dojazdem i przyjaznym samorządem, ale wyszedł wieczorem po negacjach z urzędem miasta i powiedział: „Ja tego swoim ludziom nie zrobię". Zobaczył kompletnie wymarłe miasto, w którym - oprócz paru pijaczków - nie było nikogo. Innym razem - mimo starań samorządowców i pięknej kultury - ujrzał na bramie napis: „Witaj w krainie, gdzie obcy ginie" i wycofał się - opowiada Agnieszka Wojnarowska.

Dodaje, że przyjaźnie nastawiony samorząd pełni kluczową rolę w pozyskiwaniu inwestorów, bo nie zawsze pracownik agencji czy strefy specjalnej może inwestorowi towarzyszyć.

- Inwestor wtedy dzwoni do urzędu miasta czy gminy i czuje strach urzędnika, który nie potrafi z nim porozmawiać w jego języku. Parę razy byliśmy świadkami sytuacji, w której burmistrz uciekł do toalety ze strachu przed rozmową z wielkim biznesmenem - dodaje.

Według niej oprócz nastawienia samorządowców ważne dla przyszłych inwestorów jest otoczenie, czyli restauracje, kina czy miejsca handlowe, bo oni przywożą ze sobą swoją rodzinę.

Gruntowy konkurs piękności

Samorządy w całym kraju starają się uatrakcyjnić swoje oferty. Na Śląsku zorganizowano konkurs „Grunty na medal". W tej chwili w woj. katowickim jest ok. 150 terenów pod inwestycje, z czego w ramach konkursu „Grunty na medal" wyselekcjonowano ok. 30.

 • bajkon 2014-12-15 11:34:17
  Nieruchomości magazynowe - jak najbardziej. JARTOM daje teraz potencjał, można fajnie zarobić, ale jakie kwoty, to wszystko zależy od wykorzystania tych nieruchomości, przy czym potencjał faktycznie jest spory.
 • plisiak 2014-11-20 11:48:51
  Są wolne grunty, ale rynek nie ma na nie kasy. To fakt, że JARTOM ma takie wolne nieruchomości, ale co z tego, skoro cały czas brakuje na nie kapitału?
 • sofek 2013-01-11 12:30:03
  Ciekawie dzieje się w okolicach Warszawy. Zobaczcie - jartom.pl/szczegoly-new.asp?ID=119119898&obiekt=oMagazyny To jest opcja wynajmu, ale nawet przy zakupie można ustrzelić doskonałe okazje - oczywiście mając kapitał. Na terenie Warszawy tak dobrych wycen nie było od bardzo dawna.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA