PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum 2012: Grunty na medal zaczarują inwestorów

 • Autor: Propertynews.pl (Grażyna Kuryłło)
 • 21 wrz 2012 09:14

Property Forum 2012: Grunty na medal zaczarują inwestorów

Nie tylko infrastruktura drogowa jest bardzo ważna w pozyskiwaniu inwestorów przez gminy. - Liczy się też miejsce do życia, bo inwestor nie przyjedzie do miasta, w którym życie kończy się o godz. 18 - mówiła podczas Property Forum 2012 Agnieszka Wojnarowska z PAIiIZ.

REKLAMA


ZOBACZ ZDJĘCIA Z SESJI

O atrakcyjności gruntów inwestycyjnych decyduje m.in. infrastruktura drogowa - twierdzi Agnieszka Wojnarowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

- To jest ważne, bo gdy chcemy pokazać piękne tereny, na przykład w strefie ekonomicznej pod Suwałkami, to zdarza nam się, że inwestor już od Białegostoku prosi, by go zawieźć z powrotem do Warszawy. Akurat te regiony walczą z niedostępnością komunikacyjną. Czekamy na szybkie połączenie kolejowe komunikacyjne z Białymstokiem - mówi Agnieszka Wojnarowska.

Dodaje, że inwestor nie przyjedzie do miasta, w którym życie kończy się o godz. 18.

- Parę razy zdarzyło nam się, ze inwestor miał piękny teren z dobrym dojazdem i przyjaznym samorządem, ale wyszedł wieczorem po negacjach z urzędem miasta i powiedział: „Ja tego swoim ludziom nie zrobię". Zobaczył kompletnie wymarłe miasto, w którym - oprócz paru pijaczków - nie było nikogo. Innym razem - mimo starań samorządowców i pięknej kultury - ujrzał na bramie napis: „Witaj w krainie, gdzie obcy ginie" i wycofał się - opowiada Agnieszka Wojnarowska.

Dodaje, że przyjaźnie nastawiony samorząd pełni kluczową rolę w pozyskiwaniu inwestorów, bo nie zawsze pracownik agencji czy strefy specjalnej może inwestorowi towarzyszyć.

- Inwestor wtedy dzwoni do urzędu miasta czy gminy i czuje strach urzędnika, który nie potrafi z nim porozmawiać w jego języku. Parę razy byliśmy świadkami sytuacji, w której burmistrz uciekł do toalety ze strachu przed rozmową z wielkim biznesmenem - dodaje.

Według niej oprócz nastawienia samorządowców ważne dla przyszłych inwestorów jest otoczenie, czyli restauracje, kina czy miejsca handlowe, bo oni przywożą ze sobą swoją rodzinę.

Gruntowy konkurs piękności

Samorządy w całym kraju starają się uatrakcyjnić swoje oferty. Na Śląsku zorganizowano konkurs „Grunty na medal". W tej chwili w woj. katowickim jest ok. 150 terenów pod inwestycje, z czego w ramach konkursu „Grunty na medal" wyselekcjonowano ok. 30.

 • bajkon 2014-12-15 11:34:17
  Nieruchomości magazynowe - jak najbardziej. JARTOM daje teraz potencjał, można fajnie zarobić, ale jakie kwoty, to wszystko zależy od wykorzystania tych nieruchomości, przy czym potencjał faktycznie jest spory.
 • plisiak 2014-11-20 11:48:51
  Są wolne grunty, ale rynek nie ma na nie kasy. To fakt, że JARTOM ma takie wolne nieruchomości, ale co z tego, skoro cały czas brakuje na nie kapitału?
 • sofek 2013-01-11 12:30:03
  Ciekawie dzieje się w okolicach Warszawy. Zobaczcie - jartom.pl/szczegoly-new.asp?ID=119119898&obiekt=oMagazyny To jest opcja wynajmu, ale nawet przy zakupie można ustrzelić doskonałe okazje - oczywiście mając kapitał. Na terenie Warszawy tak dobrych wycen nie było od bardzo dawna.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA