PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przedsiębiorcy za nowym województwem

  • Autor: PAP
  • 02 lut 2016 08:15

Przedsiębiorcy za nowym województwem Fot. Fotolia

Większość przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej w Koszalinie opowiedziało się w ankiecie za utworzeniem województwa środkowopomorskiego. Nowe województwo to szansa na rozwój ich biznesu i lepsze kontakty z administracją państwową - uważają.

REKLAMA

Badanie zlecone przez Izbę przeprowadzono w dniach od 12 do 29 stycznia 2016 r.

Ankiety zostały rozesłane do wszystkich członków Izby - 168 firm; odpowiedzi udzieliło 106 osób. Badani przedsiębiorcy pochodzą z Koszalina, a także innych miast zlokalizowanych przede wszystkim na terenie dawnego woj. koszalińskiego.

64 proc. respondentów ankiety uważa, że powinno powstać Środkowopomorskie. Wśród argumentów przemawiających na korzyść powstania nowego województwa wymieniali m.in. większe szanse dofinansowania z budżetu państwa, jak również z funduszy unijnych; poprawę w funkcjonowaniu miasta oraz łatwiejszy i szybszy kontakt z organami administracji państwowej. Koszalin będąc miastem wojewódzkim miałby większy prestiż, a cały region miałby większe szanse na rozwój - twierdzili respondenci.

15 proc. ankietowanych, którzy opowiedzieli się przeciwko utworzeniu nowego województwa, swoją opinię uzasadnili m.in. kosztami związanymi z rozbudowaną administracją. Zwracali uwagę, że nie jest problemem status Koszalina, lecz zły stan dróg i kiepska komunikacja tego miasta z pozostałymi regionami Polski, co przyczynia się np. do mniejszej liczby inwestycji.

21 proc. respondentów nie ma zdania na temat powołania nowego województwa.

Prezes Izby Roman Biłas powiedział, że wyniki ankiety zostaną przekazane rządzącym. "Chcemy, by przedstawili nam analizę szans i zagrożeń, jakie mogą wynikać z nowego podziału administracyjnego" - dodał. Podkreślił, że 92 proc. pytanych chce poznać informację o wadach, zaletach, szansach i zagrożeniach powstania woj. środkowopomorskiego. Przyznał, że wynik ankiety nie zaskoczył go. Pod inicjatywą utworzenia województwa podpisało się blisko 140 tys. ludzi - przypomniał.

"Wiele osób uważa, że powołanie środkowopomorskiego to sprawa polityczna, a nie gospodarcza. My, jako przedsiębiorcy, nie patrzymy politycznie. Chcemy rozmawiać o tym, co może być dobre dla biznesu w regionie" - zaznaczył Biłas.

W grudniu ub.r. sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński powiedział w Sejmie, że nie ma obecnie gotowego planu zmian w podziale administracyjnym Polski. Jak dodał, możliwe są natomiast "pewne korekty w ramach obowiązującego obecnie podziału terytorialnego państwa".

Politycy PiS mówili w kampanii parlamentarnej, że mogą zostać utworzone dodatkowe województwa: warszawskie i środkowopomorskie. Premier Beata Szydło pod koniec listopada powiedziała: "Jeśli chodzi o zmiany administracyjne w kraju, to nie ma w tej chwili takich prac rozpoczętych przez rząd i nie planujemy, by takie prace w najbliższych miesiącach były rozpoczęte".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA