PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przejściowe rozwiązania przestrzenne w Nowym Centrum Łodzi

  • Autor: PAP
  • 24 kwi 2015 17:01

Przejściowe rozwiązania przestrzenne na terenie Nowego Centrum Łodzi oraz program badań dotyczący użytkowników powstającego w nim węzła multimodalnego - to dwa założenia lokalnego planu działania przedstawionego w piątek przez dyr. NCŁ Błażeja Modera.

REKLAMA

Lokalny plan działania stworzony dla węzła multimedialnego Łódź Fabryczna zawiera rekomendacje rozwiązań, które mają sprawić, że miejsce to stanie się atrakcyjne nie tylko dla podróżnych i mieszkańców miasta, ale również będzie stymulować rozwój gospodarczy Łodzi.

Jak zaznaczył dyrektor NCŁ, program ENTER.HUB realizowany był przez władze Łodzi we współpracy z jedenastoma innymi miastami europejskimi w latach 2013-15. "Program dotyczył wymiany najlepszych praktyk w zakresie tworzenia węzłów multimodalnych i rozbudowywania przestrzeni wokół nich" - dodał.

Autorka lokalnego planu działania dla NCŁ Alina Giedryś wyjaśniła, że zadaniem grupy specjalistów oraz pracowników naukowych i studentów było wskazanie, jakie działania mogą sprawić, aby ogromna infrastruktura powstająca w centrum Łodzi, była przyjazna i służyła wszystkim mieszkańcom. "Liczymy na to, że Łódź Fabryczna będzie kiedyś dworcem kolei dużych prędkości; przelotowym i o dużym potencjale rozwojowym. O tym trzeba myśleć już dzisiaj" - powiedziała.

W ramach planu powstały dwa projekty. Pierwszy zakłada potrzebę budowy przejściowych i niskonakładowych rozwiązań przestrzennych na terenie NCŁ - wokół EC1, Bramy Miasta oraz węzła multimodalnego dworca. Giedryś wyjaśniła, że - wzorując się na przykładach dobrych praktyk z innych miast - w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wprowadzono zmiany, które umożliwią przejściowe zagospodarowanie terenów, docelowo - w perspektywie kilku lat - przeznaczonych pod inwestycje. Moder dodał, że pierwsze tymczasowe zagospodarowania terenów wokół dworca zostaną wprowadzone w przyszłym roku.

"To mogą być place zabaw, tereny zielone, zaplanowane tymczasowo w miejscach, gdzie trudno myśleć o docelowych nasadzeniach. Przytaczamy różne przykłady źródeł finansowania: budżet obywatelski, kapitał prywatny, różne działania społeczne. Fragmenty miasta można oddać do dyspozycji szkołom, bibliotekom, grupom społecznym, inicjatywom - po to, aby ta przestrzeń żyła. Nawet przez dwa-trzy lata do rozpoczęcia budowy warto zadbać, by była to przestrzeń żywa i przyjazna" - powiedziała Giedryś.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA