PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przyjęto Program dla Śląska. Rynek nieruchomości przed szansą

  • Autor: PAP
  • 30 cze 2015 17:09

Dokument pod nazwą "Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej" przyjął na wtorkowym posiedzeniu w Katowicach rząd.

REKLAMA

We wprowadzeniu do programu napisano m.in., że "Śląsk był i jest siłą napędową polskiego przemysłu". "W dobie trudnych przemian w gospodarce światowej i w gospodarce regionu celem rządu jest takie wsparcie Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej, które umożliwi zwiększenie ich roli, jako krajowego i środkowo-europejskiego centrum przemysłowego" - czytamy.

Rząd akcentuje, że szerokim kontekstem celu opracowania programu jest "wzmocnienie potencjału przemysłowego Śląska i Małopolski Zachodniej. Jak podkreślono, "biorąc pod uwagę formalno-prawne uwarunkowania oraz złożony charakter dokument +Śląsk 2.0+ ma charakter ramowego programu rozwoju, bazującego w głównej mierze na dostępnych i funkcjonujących instrumentach oraz rozwiązaniach".

Program podzielono na sześć głównych części poświęconych: wzrostowi konkurencyjności gospodarki woj. śląskiego i zachodniej Małopolski, inwestycjom, gospodarce niskoemisyjnej i energooszczędnej, nowoczesnym kadrom, integracji funkcji miast aglomeracji górnośląskiej oraz wdrożeniu i ocenie wdrożenia programu.

W części dotyczącej wzrostowi konkurencyjności gospodarki przewidziano m.in. pakiety rozwiązań dla górnictwa i przedsiębiorstw energochłonnych.

W pierwszym z nich przytoczono m.in. wdrażane od kilku miesięcy założenia programu naprawczego Kompanii Węglowej (m.in. utworzenie tzw. Nowej KW). Opisano uzgodnienia ze stroną ukraińską, zgodnie z którymi w ramach rządowego kredytu na 100 mln euro ukraińskie elektrownie miałyby być modernizowane w kierunku m.in. wykorzystania polskiego węgla - co miałoby stworzyć popyt w skali 9,5-15 mln ton rocznie.

Wskazano, że prócz dbania o bezpieczeństwo w kopalniach w ramach pomocy poszkodowanym resort zdrowia skieruje dodatkowe środki dla Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich (na aparaturę związana z tzw. sztuczną skórą).

W pakiecie dla przedsiębiorstw energochłonnych znalazły się m.in. przewidziane przez UE zwolnienia z części dodatkowych opłat. Program zakłada zwolnienie firm energochłonnych (w skali całego kraju) z części kosztów finansowania wsparcia odnawialnych źródeł energii (obowiązek zakupu zielonych certyfikatów, od 2016 r. opłata OZE) - łącznie do 450 mln zł. Planowane jest też częściowe zwolnienie z akcyzy na prąd dla tych przedsiębiorstw (w skali kraju ponad 3,5 tys. firm).

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA