PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PwC: Rzeszów ma najwyższe tempo wzrostu PKB wśród polskich metropolii

  • Autor: PAP
  • 10 gru 2015 17:50

PwC: Rzeszów ma najwyższe tempo wzrostu PKB wśród polskich metropolii Rzeszów

W ostatni latach Rzeszów odnotował najwyższe tempo wzrostu PKB spośród 12 metropolii w kraju. Zdaniem głównego ekonomisty PwC Witolda Orłowskiego, stolica Podkarpacia to miasto sukcesu gospodarczego. "Choć są dziedziny, w których jest jeszcze wiele do zrobienia" - dodał.

REKLAMA

Raport, w którym Rzeszów jest na pierwszym miejscu wśród 12 polskich metropolii, jeśli chodzi o PKB w latach 2004-2012 przygotowała firma audytorska i doradcza PwC. Raport został zaprezentowany w czwartek na konferencji w stolicy Podkarpacia.

W ocenie Orłowskiego w ostatnich latach Rzeszów bardzo się zmienił, ale - jak zastrzegł - jest tu również wiele wyzwań i problemów do rozwiązania.

- Za sukcesem gospodarczym, który Rzeszów niewątpliwie odniósł, nie poszedł w dostatecznym stopniu sukces w innych dziedzinach, który spowodowałyby, że ludzie mieliby pełne odczucie tego, co się tutaj udało - zaznaczył ekonomista PwC.

Podkreślił, że miasto jest niedostatecznie rozpoznawalne wizerunkowo zarówno w Polsce, jak i za granicą. Orłowski zwrócił uwagę, że chodzi nie tylko o działania marketingowe.

-Naszym zdaniem miasto powinno inwestować w kulturę wysoką, to się przekłada na rozpoznawalność i przynosi jeszcze więcej pieniędzy i inwestycji. Powoduje, że ludzie chcą mieszkać w tym mieście. Wykształceni, młodzi ludzie powinni cieszyć się i być dumni z tego, że mieszkają w Rzeszowie, w mieście, gdzie są wydarzenia, o których się mówi - powiedział.

Dodał, że najlepiej rozwijają się te miasta, w których młodzi ludzie chcą mieszkać i pracować, dlatego sprawa wizerunku jest tak ważna.

Orłowski zachęcał władze Rzeszowa, aby m.in. przygotowywały plany zagospodarowania miejskiego, bo to przyciąga inwestorów. - Samorząd musi skoncentrować siły, aby wyeliminować słabe strony. Po to robimy takie raporty, aby dać materiał do namysłu - zaznaczył.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc nie krył zadowolenia z raportu PwC. - Zawiera on dużo plusów, choć i są minusy. Kiedy 13 lat temu zaczynałem rządzić miastem, nie przypuszczałem, że będą tak pozytywne raporty. Jednak to nie zasługa prezydenta, ale tych, którzy tu mieszkają i powodują, że mówi się o Rzeszowie pozytywnie na całym świecie - dodał.

Ferenc zapewnił, że miasto będzie starało się poprawić słabe strony wskazane w raporcie. Zapowiedział m.in. więcej działań promocyjnych.

Rzeszów jest najmniejszym miastem, które zostało ujęte w raporcie. Ferenc powiedział również, że będzie robił wszystko, aby powiększać miasto.

W raporcie PwC jako mocne strony miasta wskazano m.in. dobrą absorpcję pieniędzy unijnych, wysoki poziom jakości życia, wzrost bezpieczeństwa i poprawę sytuacji na rynku pracy.

Z raportu wynika również, że w badanych 12 największych miastach Polski mieszka 7,5 mln osób, czyli 19 proc. Polaków. Autorzy raportu podkreślają, że polskie metropolie i obszary metropolitalne stanowią najważniejszą z gospodarczego punktu widzenia część kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA