PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Reprywatyzacja krakowskich kamienic pod lupą prokuratorów

  • Autor: PAP
  • 10 paź 2017 16:13

Reprywatyzacja krakowskich kamienic pod lupą prokuratorów fot. Blue City

Sprawę reprywatyzacji krakowskich kamienic analizuje zarówno powołany przez prokuratora generalnego zespół prokuratorów, jak i aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne. Prokuratorzy badają nieprawidłowości w postępowaniach; stowarzyszenie przeprowadza "społeczny audyt reprywatyzacji".

REKLAMA

O utworzeniu specjalnego zespołu, który zajmie się wyjaśnianiem spraw związanych z przejmowaniem nieruchomości w Krakowie, poinformował w ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Zapowiadał wówczas, że zajmie się on m.in. "analizowaniem materiałów i podejmowaniem działań z zakresu prawa karnego, administracyjnego i cywilnego w sprawach prowadzonych przez prokuratury okręgu krakowskiego, a dotyczących reprywatyzacji nieruchomości położonych w stolicy Małopolski". W skład zespołu wchodzi 7 prokuratorów z regionu krakowskiego oraz 2 funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Powołanie zespołu to skutek lustracji spraw karnych, dotyczących krakowskich nieruchomości, zakończonych postanowieniami o odmowie wszczęcia postępowania lub o jego umorzeniu, a także związanych z nimi spraw cywilnych, przeprowadzanej w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie.

Łącznie badaniem objęto 80 postępowań. Nieprawidłowości wykazano w 12 sprawach karnych dotyczących 19 nieruchomości położonych w Krakowie. Na polecenie prokuratora generalnego "wszystkie przedwcześnie zakończone postępowania dotyczące tych nieruchomości, zostały podjęte i będą kontynuowane".

W toku prowadzonych śledztw badane będą również wątki dotyczące działania krakowskich sądów oraz wątek dotyczący zaniechań Ministerstwa Finansów. Urzędnicy tego resortu - jak informowała Prokuratura Krajowa - mieli bowiem obowiązek doprowadzenia do przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa; działania w tym zakresie nie były podejmowane.

Losy krakowskich nieruchomości, które po II wojnie światowej zostały przejęte przez państwo, a ich przedwojennym właścicielom wypłacono odszkodowanie w ramach układów indemnizacyjnych, bada również Stowarzyszenie Miasto Wspólne.

Jak poinformowało, jedną z form dzikiej reprywatyzacji są właśnie tzw. "podwójne zwroty", polegające na przejmowaniu nieruchomości, za które właściciele otrzymali już odszkodowanie w ramach układów indemnizacyjnych, w wyniku czego nieruchomości te powinny przejść na własność Skarbu Państwa.

"Naszym celem jest powstrzymanie przejmowania przez osoby fizyczne i spółki krakowskich kamienic, mieszkań i gruntów, które powinny przejść na własność Skarbu Państwa" - deklarowała Weronika Śmigielska z Miasta Wspólnego. Do tej pory stowarzyszeniu udało się ustalić, że podobnych przypadków w Krakowie było 25.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA