PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Reprywatyzacja w Warszawie: BGN odsunięty od procesów, a władze publikują Białą Księgę

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 lip 2016 11:40

Reprywatyzacja w Warszawie: BGN odsunięty od procesów, a władze publikują Białą Księgę Hanna Gronkiewicz-Waltz, fot. Paweł Pawłowski

W piątek, 8 lipca, Hanna Gronkiewicz-Waltz odsunęła Biuro Gospodarki Nieruchomościami od procesów reprywatyzacyjnych. To następstwo kolejnych afer, jakie wybuchały wobec zwrotu wcześniej spłaconych nieruchomości.

REKLAMA

Według oficjalnych deklaracji ratusza, odsunięcie BGN wynika z przeniesienia procesów do biura prawnego. Obecnie kwestia reprywatyzacji ma się bowiem wiązać bardziej z kwestiami prawnymi, a nie związanymi z zarządzaniem nieruchomościami.

Przypomnijmy, w ostatnim czasie temat reprywatyzacji w Warszawie powrócił po piśmie Ministerstwa Finansów, w którym wykazano, że jedna z nieruchomości oddanych osobom, które przejęły roszczenie, została spłacona jeszcze w latach 60-tych. To działka tuż obok Sali Kongresowej, w samym centrum miasta.

Jednocześnie urząd opublikował na swoich stronach internetowych „Białą Księgę” dotyczącą dekretu Bieruta. W liczącym ponad 400 stron dokumencie umieszczono kluczowe informacje obrazujące procesy reprywatyzacyjne, wypłaty odszkodowań oraz umowy międzynarodowe, które mają wpływ na postępowanie zwrotowe.

Zgodnie z jej zapisami, od 1990 roku złożono ponad 7 tys. wniosków z roszczeniami, z których to dokonano 4 tys. zwrotów. Warszawa wypłaciła w tym okresie 1,13 mld złotych odszkodowania.

W tym momencie toczy się 3,5 tys. postępowań o zwrot nieruchomości oraz 3,8 tys. postępowań o odszkodowania. 

Teren objęty dekretem Bieruta wynosi łącznie 14,2 ha i stanowi ponad 27 proc. powierzchni obecnej Warszawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA