PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Reprywatyzacja w Warszawie: BGN odsunięty od procesów, a władze publikują Białą Księgę

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 lip 2016 11:40

Reprywatyzacja w Warszawie: BGN odsunięty od procesów, a władze publikują Białą Księgę Hanna Gronkiewicz-Waltz, fot. Paweł Pawłowski

W piątek, 8 lipca, Hanna Gronkiewicz-Waltz odsunęła Biuro Gospodarki Nieruchomościami od procesów reprywatyzacyjnych. To następstwo kolejnych afer, jakie wybuchały wobec zwrotu wcześniej spłaconych nieruchomości.

REKLAMA

Według oficjalnych deklaracji ratusza, odsunięcie BGN wynika z przeniesienia procesów do biura prawnego. Obecnie kwestia reprywatyzacji ma się bowiem wiązać bardziej z kwestiami prawnymi, a nie związanymi z zarządzaniem nieruchomościami.

Przypomnijmy, w ostatnim czasie temat reprywatyzacji w Warszawie powrócił po piśmie Ministerstwa Finansów, w którym wykazano, że jedna z nieruchomości oddanych osobom, które przejęły roszczenie, została spłacona jeszcze w latach 60-tych. To działka tuż obok Sali Kongresowej, w samym centrum miasta.

Jednocześnie urząd opublikował na swoich stronach internetowych „Białą Księgę” dotyczącą dekretu Bieruta. W liczącym ponad 400 stron dokumencie umieszczono kluczowe informacje obrazujące procesy reprywatyzacyjne, wypłaty odszkodowań oraz umowy międzynarodowe, które mają wpływ na postępowanie zwrotowe.

Zgodnie z jej zapisami, od 1990 roku złożono ponad 7 tys. wniosków z roszczeniami, z których to dokonano 4 tys. zwrotów. Warszawa wypłaciła w tym okresie 1,13 mld złotych odszkodowania.

W tym momencie toczy się 3,5 tys. postępowań o zwrot nieruchomości oraz 3,8 tys. postępowań o odszkodowania. 

Teren objęty dekretem Bieruta wynosi łącznie 14,2 ha i stanowi ponad 27 proc. powierzchni obecnej Warszawy.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA