PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Resort środowiska: Nowe prawo zakazuje sprzedaży gruntów pod rzekami

 • Autor: PAP
 • 09 kwi 2015 19:38

W nowym prawie wodnym nie ma zapisów pozwalających na sprzedaż gruntów pod rzekami, ich właścicielem pozostanie Skarb Państwa - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Reagował w ten sposób na obawy posłów PiS dotyczące zmian w gospodarce wodnej.

REKLAMA

"Nie ma woli sprzedaży, prywatyzacji jakiejkolwiek ziemi, gruntów pod wodami płynącymi" - oświadczył. Tłumaczył, że w przygotowanym przez resort nowym prawie wodnym istnieje wyraźny zakaz sprzedaży, a wszystkie grunty pod wodami płynącymi z mocy prawa nadal będą należały do Skarbu Państwa.

"Dzierżawy - tak, bo chcemy udostępnić wodę ludziom, chcemy czerpać z tego korzyści. Ale nie chcemy sprzedawać nieruchomości, bo chcemy zapewnić i zwiększyć finansowanie gospodarki wodnej" - dodał wiceminister.

Posłowie PiS Barbara Bartuś, Marek Polak oraz Edward Czesak pytali m.in. o likwidację Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej i Urzędów Żeglugi Śródlądowej, otwarcie możliwości wyzbycia się majątku Skarbu Państwa służącemu dotąd bezpieczeństwu publicznemu, wyprzedaż terenów położonych nad wodami oraz "wygaszanie" pracownikom służb wodnych umów o pracę.

"W zasadzie należałoby się cieszyć, że ministerstwo coś chce w tym temacie zrobić" - mówiła reprezentująca Małopolskę Bartuś. Jednak jej zdaniem przygotowywane zmiany tylko pogarszają sytuację, a na dodatek doprowadzą do utraty pracy przez wiele osób w małych miejscowościach i na prowincji.

"Rzeczywiście zdecydowaliśmy się na wielką reformę związaną z gospodarką wodną. Prace nad tym trwają trzy lata" - przyznał Gawłowski. I - jak dodał - rzeczywiście dotyczy ona struktury zarządzania w gospodarce wodnej, struktury zatrudnienia, właściwości wynikających z wdrażania prawa unijnego i nowej struktury finansowania.

"W części dotyczącej zatrudnienia, jeżeli rozmawiamy o jakiejś zmianie, to w skali kraju mówimy o 15 etatach: etatach dyrektorów" - zaznaczył. Przypomniał, że nowe prawo wodne zakłada likwidację dotychczasowych siedmiu Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej i ośmiu Urzędów Żeglugi Śródlądowej, a w ich miejscu powołanie sześciu Urzędów Gospodarki Wodnej, znajdujących się zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną w regionach hydrogeograficznych, i dwa zarządy dorzeczy: Zarząd Dorzecza Wisły i Zarząd Dorzecza Odry.

"Chcemy doprowadzić do sytuacji (...), że na jednej rzece jest jeden gospodarz. Czyli jedna instytucja odpowiada za wały, za koryto, za międzyrzecze" - powiedział Gawłowski.

Resort środowiska - jak mówił Gawłowski - tworzy formułę równego dostępu do wód i utrzymania zatrudnienia w tych miejscach, w których ludzie związani z administracją wodną dotychczas pracowali. "W Polsce cierpimy na brak kadr wyspecjalizowanych, związanych z gospodarką wodną, więc nie pozwolimy sobie na to, żeby ludzi, którzy mają wiedzę, przygotowanie stracić z tego obszaru" - zaznaczył wiceminister.

 • 1
 • 2
 • Rocki 2015-04-14 11:32:47
  Ale pani Bartuś się skompromitowała swoimi pytaniami . Nie rozumie i nie zna się na PRAWIE ,FINANSACH I GOSPODARCE. I TAKA CHCE RZĄDZIĆ POLSKĄ. I BYĆ MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI . - SKANDAL.
  Minister Gawłowski w swojej odpowiedzi " wyśmiał tę posełkę Bartuśiową. Ministerstwo ta restrukturyzację przeprowadziło , zaplanowało profesjonalnie. Jedynie pani Bartuś nic nie rozumie . Ale prowadzi już kampanie wyborczą i pokazuje " jaka to mądra. I jakie głupie naiwne pytania potrafi zadawać , a właściwie to czytać - dukając z KARTKI.
  Panie Kaczyński , przy jej kompromitacjach PIS w terenie i na sali sejmowej jak również LEKCEWAŻĄCYM STOSUNKU DO FUNKCJI POSEŁ w sejmie , na komisjach sejmowych i w terenie MOCNO BYM SIĘ ZASTANOWIŁ NAD JEJ KANDYDATURĄ.
  Na dodatek ta pani kupuje głosy prezentami dla szkół , Kół Gospodyń Wiejskich, Straży Pożarnej , KÓL ŁOWIECKICH - szczególnie " Dzik". Urządza opłatki i spotkania noworoczne z obfitym poczęstunkiem.
  Funduje nagrody w konkursach, urządza wycieczki dla młodzieży ( jako nagrody ) do polskiego sejmu i do Brukseli
  Funduje nagrody okolicznościowe na dożynkach , festynach , zawodach. A to wszystko z naszych podatków. Ciężko będzie oderwać się od koryta z takimi wynagrodzeniami .Pensyjka - 14 tys zł , diety 2.5 tys zł, wydatki na biuro 14tys zł miesięcznie.
  No i atrakcyjne wycieczki -zagraniczne schadzki za 204 tys zł, nie mówiąc już o takich atrakcjach jak wybór na miss sejmu lub maskotkę , przytulajkę sejmową. oczywiście mozliwośc wkręcenia do polityki wspaniale wyedukowanej na prywatnych studiach ( to znaczy za kasę) córy. Co prawda licencjat ale przywatnie
 • 2.max 2015-04-10 00:07:47
  Zarząd Dorzecza Wisły powstanie w Bydgoszczy wiadomo to już od paru miesięcy .Budynek pod Siedzibe też jest wybrany.Więcd nie rozwazja to juz dawno postanowione.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA