PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rewitalizacja. Czy w Łodzi wychodzi?

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 23 lis 2017 09:35

Rewitalizacja. Czy w Łodzi wychodzi? Rewitalizacja Łodzi, projekt 3D Architekci

Rewitalizacja w Łodzi to nie tylko remonty budynków, ale i praca z ludźmi. Jak tę wizję przekuwa się w rzeczywistość? I jaką rolę w procesie przeobrażania miasta mogą odegrać deweloperzy – o tym dyskutowali uczestnicy sesji "Rewitalizacja. Czyli wielkie zmiany w Łodzi” podczas Property Forum Łódź.

REKLAMA

Miasto ma jasno zarysowaną wizję przemian Łodzi. - Jesteśmy na kolejnym etapie prac. Mamy zawarte osiem kluczowych umów na dofinansowanie na łączną kwotę blisko miliarda złotych dla pierwszych ośmiu projektów rewitalizacji, w ramach których będziemy przebudowywać przestrzeń całych kwartałów miasta. Równie intensywnie pracujemy nad rozwiązywaniem problemów społecznych, których skala w centrum miasta jest bardzo duża – mówi Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji, Departament Architektury i Rozwoju w Urzędzie Miasta Łódź.

Dynamika, działania i dialog

W procesie rewitalizacji kluczową rolę odgrywają inwestorzy zewnętrzni. - Od samego początku założyliśmy, że miasto, w swoich działaniach będzie dążyć do uruchomienia działań inwestorów, którzy zarówno zabudują puste przestrzenie w centrum miasta, ale również podejmą się trudu modernizacji tych obiektów, które już są – mówi szef Biura ds. Rewitalizacji UMŁ. - Do niedawna w Łodzi było nie do pomyślenia, by ktoś podjął się remontu zniszczonej kamienicy, którą można sprzedać lub wynająć pod mieszkania komercyjne. To już się dzieje, a nam zależy na tym, by utrzymywać dialog z prywatnymi inwestorami i odpowiadać na potrzeby rynku. Uchwalamy kolejne plany miejscowe, nowe nieruchomości i działki w ofercie sprzedaży. Priorytetowo, do końca roku, najpóźniej w styczniu 2018 r. chcemy dysponować kompletem uchwalonych planów miejscowych dla kluczowych ośmiu obszarów.

Rewitalizacja po łódzku to wielka, wręcz gigantyczna przemiana obszarowa, obejmująca całe kwartały miasta, do tego stworzenie Nowego Centrum Łodzi i liczne inwestycje realizowane zarówno przez Miasto, jak i innych inwestorów. Jak wyważyć proporcje między funkcją komercyjną a publiczną?

- Rewitalizowane centrum ma służyć nie tylko mieszkańcom, ale całemu miastu. To naturalny model dla wszystkich miast na świecie i nie ma od niego wyjątku. Według naukowców, badaczy i praktyków, najlepszy model miasta to taki, który na jak najmniejszej powierzchni oferuje jak najwięcej funkcji. Proporcje ustalają się same – mówi Marek Janiak, dyrektor, Biuro Architekta Miasta, architekt miasta, Urząd Miasta Łodzi. - Łódzka zabudowa, wbrew pozorom, jest rzadka. Zamiast dogęszczać ją, wzorem innych europejskich miast, kolejnymi budynkami, w programach rewitalizacyjnych Łodzi zastosowano „złoty środek”: zdecydowano się na miasto „modne”, pełne zieleni, stref rekreacji, parków kieszonkowych, itp.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA