PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rewitalizacja miast kluczowa z punktu widzenia państwa

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 27 sie 2015 14:48

Rewitalizacja to ważny element polskiej polityki rozwoju, wyrażonej w strategii średniookresowej, w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz krajowej polityce przestrzennej - podkreśla minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

REKLAMA

Przedstawiciele 57 miast i eksperci spotkali się w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju na konferencji poświęconej konkursowi „Modelowa rewitalizacja miast”. Dyskusję otworzyła minister Maria Wasiak.

"Cieszę się, że tak wiele samorządów wyraziło gotowość do ambitnej, ciężkiej pracy, której efektem będą rozwiązania modelowe, na których inni będą mogli się wzorować. Rewitalizacja jest ważną częścią myślenia o rozwoju miasta – powinna stać się kluczowym programem społecznym i gospodarczym miasta w odniesieniu do jego obszarów problemowych"  – podkreśla szefowa resortu infrastruktury i rozwoju.

25 mld zł na działania rewitalizacyjne

Maria Wasiak zauważa, że samorządowcy realizujący pilotażowe projekty rewitalizacyjne m.in. w Łodzi, podczas spotkań podkreślali pozytywny wpływ zaangażowania w przygotowania do rewitalizacji przedstawicieli lokalnych społeczności, stowarzyszeń i mieszkańców.

Przypomniała także, że na szeroko rozumiane działania rewitalizacyjne na lata 2014-2020 przewidziano 25 mld zł, z czego 22 mld zł będzie pochodzić z programów unijnych, a 3 mld zł ze środków budżetu państwa oraz samorządów.

"Rewitalizacja to ważny element polskiej polityki rozwoju, wyrażonej w strategii średniookresowej, w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz krajowej polityce przestrzennej. Konsekwentnie, ujmujemy rewitalizację w finalizowanej Krajowej Polityce Miejskiej. Chcemy również stworzyć system wspierania rewitalizacji w Polsce, oparty na czterech filarach, nad którymi równolegle pracujemy" – informuje minister Maria Wasiak. 

Pierwszy to rozwiązania legislacyjne – zwłaszcza ustawa o rewitalizacji, która prawdopodobnie wejdzie w życie w październiku br. Drugi filar stanowią instrumenty wspierania rewitalizacji, obejmujące szczególnie włączanie działań w ramach poszczególnych polityk publicznych w realizację kompleksowych, zintegrowanych programów rewitalizacji.

Trzeci, niezmiernie istotny filar to finansowanie działań w ramach kompleksowych programów rewitalizacji – MIiR przygotowało wytyczne w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020. Czwarty to informacja i wsparcie merytoryczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Kuba Bolek 2015-09-10 22:18:39
    Jeśli miasta odpowiednio pokierują planem rewitalizacji to moim zdaniem są na tym zyskać bardzo wiele.
    W stolicy niebawem pojawi się tak potężna firma jak Google i to na dzilnicy którą ciągle część warszawiaków uważa za słabszą czyli na Pradze. Campus Google postanowił umieścić swoje biuro w Koneserze na Ząbkowskiej który w ostatnim czasie przechodzi wielkie zmiany. Z ponurego pustostanu zmienił się w miejsce gdzie będą lofty, powierzchnie biurowe, sklepy, kawiarnie a nawet muzeum. dodatkowo wszystko to zamknięte w klimatycznym kompleksie dwa kroki od 2 linii metra. Miłe jest gdy tak wielka firma docenia właśnie takie rozwiązanie i szuka czegoś oryginalnego zamiast stawiać kolejny szklany wieżowiec w środku miasta. Sądzę że jest to fajna podpowiedź jak można podejść do rewitalizacji.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA