PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rewitalizacja terenów pogórniczych szansą dla Górnego Śląska

  • wnp.pl
  • 24 lut 2015 07:33

Kompleksowa rewitalizacja terenów pogórniczych dla celów inwestycyjnych to jedna z propozycji, która pojawiła się w trakcie debaty nad programem gospodarczym dla Śląska, nad którym pracuje rząd. Obliczone na kilka lat działania wymagałyby jednak finansowania w wysokości przynajmniej 5 mld zł. Sporą część z nich mogłyby jednak stanowić dotacje ze środków unijnych oraz pożyczki z NFOŚiGW.

REKLAMA

W województwie śląskim znajduje się około 5 tys. ha terenów zdegradowanych przez działalność górnictwa węgla kamiennego. W obecnej postaci nie nadają się one do wykorzystania dla innych celów gospodarczych. Umożliwia to dopiero ich rewitalizacja.

Przedsiębiorstwa górnicze w momencie kończenia eksploatacji danego terenu są prawnie zobowiązane do jego rekultywacji. Zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych ma to być "nadanie lub przywrócenie gruntom zdegradowanym albo zdewastowanym wartości użytkowych lub przyrodniczych przez właściwe ukształtowanie rzeźby terenu, poprawienie właściwości fizycznych i chemicznych, uregulowanie stosunków wodnych, odtworzenie gleb, umocnienie skarp oraz odbudowanie lub zbudowanie niezbędnych dróg (art. 4, pkt 18). Rekultywację gruntów planuje się, projektuje i realizuje na wszystkich etapach działalności górniczej.

Rekultywację gruntów prowadzi się w miarę jak grunty te stają się zbędne całkowicie, częściowo lub na określony czas do prowadzenia dalszej działalności (art. 20, ust. 3, 4)". Do sukcesywnej rekultywacji zobowiązuje przedsiębiorstwa górnicze także ustawa Prawo ochrony środowiska w art. 126: "Podejmujący eksploatację złóż kopaliny lub prowadzący tę eksploatację jest obowiązany (...) sukcesywnie prowadzić rekultywację terenów poeksploatacyjnych oraz przywracać do właściwego stanu inne elementy przyrodnicze".

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA