PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rewitalizacja wymaga funduszy

  • Autor: PAP
  • 29 mar 2016 07:29

Rewitalizacja wymaga funduszy Fot. Fotolia

Kwota 250 tys. zł przyznana w ub. z rezerwy ogólnej budżetu państwa, która wsparła przebudowę boiska, nie wystarczy na rewitalizację dzielnicy Kazimierz Górniczy w związku z likwidacją ostatniej kopalni w Zagłębiu Dąbrowskim - wskazują władze Sosnowca.

REKLAMA


To następstwo odpowiedzi zastępcy szefa kancelarii premier Beaty Szydło na wcześniejszy list prezydenta miasta Arkadiusza Chęcińskiego. Prezydent Sosnowca przypominał w nim rządowi deklaracje ws. Kazimierza Górniczego składane przez poprzedni rząd w czasie procesu likwidacji kopalni Kazimierz-Juliusz.

"Deklaracje złożone mieszkańcom dzielnicy powinny być realizowane niezależnie od tego, jakie ugrupowanie w danej chwili rządzi krajem. Mam nadzieje, że obietnica złożona mieszkańcom Kazimierza Górniczego będzie dotrzymana zwłaszcza, że pani premier będąc burmistrzem Brzeszcz mierzyła się z podobnymi problemami" - napisał na początku marca Chęciński do premier Beaty Szydło.

Prezydent Sosnowca deklarował wówczas, że miasto stara się, "aby mieszkańcy Kazimierza Górniczego nie poczuli się zmarginalizowani". Aby ożywić tę część miasta samorząd powołał zespół roboczy i uruchomił program rewitalizacji dzielnicy.

Wśród wypracowanych rozwiązań znalazły się m.in.: budowa ogrodu jordanowskiego, termomodernizacja budynku szkolnego i budowa boiska przy tamtejszym zespole szkół, a także remonty ulic. Aby zachować pamięć o historii dzielnicy, w oparciu o infrastrukturę likwidowanej kopalni miałoby powstać miejsce pamięci poświęcone górnictwu Zagłębia Dąbrowskiego.

O odpowiedzi otrzymanej z kancelarii premier Beaty Szydło miasto poinformowało w czwartek. Zastępca szefa kancelarii Paweł Szrot podziękował m.in. za "zwrócenie uwagi na kwestie rewitalizacji" Kazimierza Górniczego. "Jednocześnie, korzystając z okazji, chciałbym wyrazić nadzieję, że środki finansowe przyznane Miastu Sosnowiec z rezerwy ogólnej budżetu państwa w roku 2015 przyczynią się do realizacji Państwa planów i zamierzeń oraz osiągnięcia zakładanych celów" - napisał Szrot.

"W piśmie tym nie ma mowy o przyznanej kwocie, a mowa tutaj o 250 tys. zł" - przypomniał cytowany w czwartek przez biuro prasowe magistratu Chęciński. Ta kwota wsparła w ub. roku wartą ok. 700 tys. zł budowę boiska w Kazimierzu - zrealizowaną w ramach sosnowieckiego budżetu obywatelskiego.

W wysłanej już odpowiedzi Chęciński przypomniał, że miasto chcąc ożywić skupiony wokół likwidowanej kopalni Kazimierz Górniczy potrzebuje "bezwzględnie wsparcia, które przez rząd zostało zadeklarowane i obiecane dzielnicy". "Nie włodarzom miasta, ale mieszkańcom" - zaznaczył prezydent Sosnowca.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA