PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosja zapłaci za warszawskie nieruchomości

  • Autor: PAP
  • 05 kwi 2017 07:09

Rosja zapłaci za warszawskie nieruchomości Fot. Fotolia

Federacja Rosyjska ma zapłacić Skarbowi Państwa ponad 7,6 mln zł za bezumowne korzystanie z nieruchomości przy ul. Kieleckiej 45 na warszawskim Mokotowie - orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok miał charakter zaoczny i jest na razie nieprawomocny.

REKLAMA

To jedna z kilku spraw dotyczących posiadania i użytkowania przez Rosję nieruchomości, które toczą się lub już się zakończyły przed stołecznym sądem. W sprawie dotyczącej nieruchomości przy ul. Kieleckiej chodziło o bezumowne użytkowanie od stycznia 2012 r. do września 2015 r.

Żądaną przez Skarb Państwa kwotę SO orzekł wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od 17 listopada 2015 r. do dnia zapłaty. Wyrokowi sąd nadał rygor natychmiastowej wykonalności. Orzeczenie jest nieprawomocne. Od wyroku zaocznego strona pozwana może złożyć sprzeciw - wtedy wyrok jest uchylany, a sprawa toczy się od nowa w I instancji.

"Strona pozwana nie zajęła stanowiska w tej sprawie, więc sąd zdecydował o wydaniu wyroku zaocznego. Żadne okoliczności nie budziły wątpliwości sądu, iż fakty wskazane w pozwie na uzasadnienie roszczenia i dochodzona kwota są uzasadnione. Wobec tego sąd w całości uwzględnił powództwo" - powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Paweł Pyzio.

Mec. Sylwia Hajnrych z Prokuratorii Generalnej reprezentującej Skarb Państwa powiedziała dziennikarzom po wyjściu z sali sądowej, że zapadł "kolejny wyrok korzystny dla Skarbu Państwa", z którego jest zadowolona.

Podczas rozprawy przed tygodniem mec. Hajnrych poinformowała sąd o nocie przekazanej w lutym przez rosyjską ambasadę do polskiego MSZ. Jak mówiła, ambasada napisała w niej, że "wszystkie sprawy dotyczące obiektów rosyjskich nieruchomości dyplomatycznych będą omawiane po uregulowaniu ich statusu prawnego". Wskazywała, że z noty wynika, iż zdaniem ambasady "sprawy nieruchomości powinny być uregulowane w innym trybie, niż tryb rozpraw sądowych", ale - jak dodała - nie zakwestionowano w niej jednak samego roszczenia Skarbu Państwa.

Podobna sprawa dotyczy bezumownego korzystania przez Rosję z nieruchomości przy ul. Bobrowieckiej 2b w Warszawie. Tamten pozew opiewa na 8,9 mln zł wraz z ustawowymi odsetkami, zaś kolejny termin rozprawy jest wyznaczony na 24 kwietnia. W odrębnym postępowaniu trwa spór sądowy o wydanie nieruchomości przy Bobrowieckiej, czego domagają się władze Warszawy. Z kolei wyrok przesądzający o wydaniu nieruchomości przy ul. Kieleckiej 45 stronie polskiej, z 2016 roku, jest już prawomocny.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA