PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie popyt na grunty pod zabudowę magazynową i hotele

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 lis 2015 10:33

Rośnie popyt na grunty pod zabudowę magazynową i hotele Piotr Mirowski, partner i dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Colliers International

Zdecydowana większość transakcji inwestycyjnych w br. zawarta została poza Warszawą – udział stolicy w tym segmencie rynku nieruchomości wynosi obecnie około 25 proc. Z kolei na rynku gruntów inwestycyjnych sytuacja jest odwrotna – 70 proc. transakcji zawarto w stolicy, ale tu też rośnie znaczenie miast regionalnych – wynika z analiz Colliers International.

REKLAMA

Wartość transakcji inwestycyjnych (z wyłączeniem gruntów inwestycyjnych) w 2015 roku będzie zbliżona do tej z 2014 r. (wtedy przekroczyła 3,1 mld euro), pod warunkiem, że zakończą się transakcje będące obecnie w fazie due diligence lub negocjacji. Z kolei wartość transakcji na rynku gruntów inwestycyjnych powinna wynieść około 2 mld zł i będzie najwyższa od 2006 roku.

W 2015 roku większość transakcji inwestycyjnych zawarto poza Warszawą. Wśród największych znalazły się sprzedaż centrum handlowego Riviera w Gdyni (291 mln euro) oraz centrów handlowych  Karolinka w Opolu i Pogoria w Dąbrowie Górniczej (łącznie ok. 220 mln euro).

– Rynki regionalne będą cieszyć się rosnącą płynnością i wzrostem cen. Zauważamy, że coraz większa liczba inwestorów pasywnych rozważa inwestycje w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku. Nowym trendem, który się pojawił w 2015 r. jest rosnące zainteresowanie nieruchomościami hotelowymi. Właściciela zmieniły m.in. hotele Westin i Sheraton w Warszawie oraz Radisson Blue we Wrocławiu – mówi Piotr Mirowski, partner i dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Colliers International.

Na rynku gruntów inwestycyjnych największym wzięciem cieszą się działki pod zabudowę mieszkaniową. Udział w rynku takich transakcji sięga około 70 proc. W 2015 r. zauważalnie wzrósł popyt na grunty magazynowe. Słabnie zainteresowanie zakupem terenów pod projekty biurowe.

– Wzrosty w segmencie gruntów magazynowych są bardzo znaczące. Inwestorzy często kupują takie działki na cele spekulacyjne. Wysoki popyt na działki prowadzi do skrócenia okresów negocjacyjnych i w niektórych przypadkach do wzrostu ich wartości – zauważa Emil Domeracki, ekspert z Działu Doradztwa Inwestycyjnego | Grunty w Colliers International.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA