PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie wartość inwestycji w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

  • Autor: PAP
  • 31 sty 2014 14:42

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w 2013 roku 13 zezwoleń, nakłady inwestycyjne wyniosły 107 mln zł, utworzono 163 nowe miejsca pracy. W minionym roku otwarto przedstawicielstwo tej strefy w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim.

REKLAMA

Dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Marcin Kuchciński poinformował, że otwarcie biura strefy w Kaliningradzie było bardzo ważne.

"To owocuje już pierwszymi umowami, prowadzimy kolejne rozmowy, mamy nadzieję, że współpraca z Rosjanami będzie się rozwijać" - powiedział Kuchciński. Biuro strefy w Rosji zostało zlokalizowane w prestiżowym biurowcu, (co nie jest bez znaczenia dla rosyjskich przedsiębiorców), a oferuje ono polskim firmom m.in. pomoc w znalezieniu partnerów biznesowych, zapewnia pomoc biurową, tłumacza, dysponuje profesjonalnymi pomieszczeniami, w których odbywają się spotkania biznesowe.

"Przedsiębiorcy chętnie korzystają z oferowanego im zaplecza, takie miejsce było bardzo potrzebne" - przyznał Kuchciński i dodał, że strefa przygotowuje teraz wizytę studyjną rosyjskich przedsiębiorców, także z tzw. dużej Rosji, nie z tylko obwodu kaliningradzkiego.

Kuchciński poinformował, że w minionym roku w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wydano 13 zezwoleń (w 2012 r. - 8), nakłady inwestycyjne wyniosły 107 mln zł. W sumie powstały 163 nowe miejsca pracy i utrzymano 1164 już istniejących.

Wśród inwestorów znalazła się m.in. firma Acoustic z Elbląga, która powstała z udziałem kapitału norweskiego i zajmuje się produkcją elementów poprawiających warunki pracy na platformach wiertniczych, stacjonujących głównie na Morzu Norweskim i Północnym. W Bartoszycach kapitał brytyjski założył zakład produkujący foliowe opakowania, w tym mieście także powstał zakład "AMK - Workstyle Kozłowscy", który produkuje odzież roboczą. W Olsztynku powstała firma logistyczno-transportowa "Eurotter", która zatrudniła 15 osób.

"Wiele zezwoleń, które wydaliśmy dotyczyło zakładów już istniejących i działających w strefie, które prowadziły tzw. reinwestycje, czyli poszerzały produkcję i wprowadzały nowe technologie oraz tworzyły kolejne miejsca pracy" - powiedział Kuchciński.

Firmy, które przeprowadziły w minionym roku reinwestycje, to m.in. produkująca w Dobrym Mieście meble firma DMF, która utworzyła kolejnych 60 miejsc pracy (przy już istniejących 365) oraz inna firma z tej branży, Wójcik Fabryka Mebli sp. z o.o., która po modernizacji zakładu zatrudniła 4 pracowników i utrzymała 366 już istniejących etatów.

"Na te wszystkie inwestycje bez wątpienia miało wpływ przedłużenie działalności stref ekonomicznych do 2026, a także rozszerzenie granic naszej strefy o nowe atrakcyjne tereny, m.in. w Biskupcu, Kurzętniku, Kętrzynie" - przyznał Kuchciński.

Od początku działalności WMSSE, tj. od 1997 r., wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła nieco ponad 5 mld zł. Strefa ta posiada swoje tereny w 28 podstrefach w regionie, m.in. Dobrym Mieście, Olsztynku, Olsztynie, czy Nowym Mieście Lubawskim, łącznie zajmuje 9848 ha, do zagospodarowania jest jeszcze 370 ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA