PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie zainteresowanie gruntami inwestycyjnymi na Pomorzu

  • Autor: propertynews.pl
  • 16 kwi 2015 10:31

Rośnie zainteresowanie gruntami inwestycyjnymi na Pomorzu Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers International w Trójmieście

Pomorskie należy do ponadprzeciętnie rozwiniętych polskich województw. Trójmiejski rynek biurowy jest trzecim, pod względem wielkości, rynkiem regionalnym w Polsce. Rozwija się też sektor powierzchni magazynowych i handlowych. Rośnie zainteresowanie gruntami inwestycyjnymi – wynika z raportu „Pomorski rynek nieruchomości komercyjnych 2015” opracowanego przez Invest in Pomerania i  Colliers International.

REKLAMA

Sektorem pomorskiej gospodarki, rozwijającym się bardzo dynamicznie na przestrzeni ostatnich 10 lat jest BPO/SSC (Business Process Outsourcing/ Shared Services Centres). Głównym ośrodkiem rozwoju centrum usług wspólnych jest Trójmiasto. Funkcjonuje tam około 47 centrów nowoczesnych usług biznesowych, które zatrudniają blisko 15 tys. pracowników. To, co wyróżnia Trójmiasto na polskiej mapie sektora BPO/SSC to wyraźnie silniejsza pozycja w kategorii zatrudnienia w centrach badawczo-rozwojowych. W trójmiejskich centrach R&D pracuje obecnie ok. 1,8 tys. osób.

– Liczne inwestycje w infrastrukturę, będące wynikiem zarówno napływu środków unijnych, jak i kapitału prywatnego, zwiększają konkurencyjność regionu, co z kolei sprzyja napływowi nowych inwestycji – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Sektor BPO/SSC wciąż rozwija się niezwykle dynamicznie. Tylko w 2014 roku sześć kolejnych firm ogłosiło wejście na pomorski rynek. Wśród nich znalazły się ThyssenKrupp, Proservartner, MOL Europe, CCC, CCIG i PwC. Nowe inwestycje utworzą łącznie nawet do 1,5 tys. nowych miejsc pracy.

Jeśli chodzi o pomorski rynek biurowy, Trójmiasto należy do najdynamiczniej rozwijających się rynków regionalnych w Polsce. – Na przełomie XX i XXI wieku rynek biurowy w Trójmieście praktycznie nie istniał. Obecnie jest on na trzeciej pozycji w Polsce wśród rynków regionalnych – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Na koniec 2014 r. całkowite zasoby biurowe w Gdańsku, Gdyni i Sopocie wyniosły blisko 400 tys. mkw. powierzchni komercyjnej.

– Na przestrzeni ostatnich pięciu lat deweloperzy ukończyli 200 tys. mkw. biur, co stanowi połowę obecnie istniejącej powierzchni na wynajem – dodaje Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers International w Trójmieście.

Równie dynamicznie rozwija się rynek handlowy. W województwie pomorskim znajduje się już ok. 847 tys. mkw. powierzchni w 34 centrach handlowych. W aglomeracji trójmiejskiej, funkcjonuje 25 obiektów o łącznej powierzchni najmu ok. 692 tys. mkw. Poza Trójmiastem istnieją także mniejsze ośrodki takie, jak: Słupsk, Chojnice czy Tczew. Co ważne, na rynku wciąż istnieją nisze dla nowych inwestycji. Centra handlowe powstaną w Gdańsku, a także w Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie i Malborku.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA