PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ruszyła budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 02 lip 2013 16:49

Nowa, licząca prawie 20 km linia kolejowa połączy Gdańsk Wrzeszcz z lotniskiem, a dalej, z istniejącą linią Gdynia - Kościerzyna. Dzięki inwestycji mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli szybko przemieścić się do centrów Gdańska i Gdyni oraz na lotnisko.

REKLAMA

Kamień węgielny wmurowano w miejscu budowy stacji Port Lotniczy. Jest to jeden z ośmiu przystanków, które powstaną wzdłuż nowej linii. Pozostałe to: Strzyża, Niedźwiednik, Brętowo, Jasień, Kiełpinek, Matarnia i Banino.

Sześć z nich będzie pełnić rolę tzw. węzłów integracyjnych, co oznacza budowę parkingów P+R, dla rowerów oraz przystanków autobusowych i tramwajowych. Oprócz stacji, powstaną również mosty, wiadukty, przejścia dla ludzi i zwierząt.

Linia ma być dwutorowa i umożliwiać pociągom osiąganie prędkości do 120 km/h. Tory we Wrzeszczu będą łączyć się z linią dalekobieżną E65 (prowadzącą m.in. do Gdańska Głównego, a dalej do Warszawy). Kompleksowo zmodernizowana zostanie także linia kolejowa nr 201 Gdynia - Kościerzyna, z którą nowa inwestycja połączy się w miejscowości Rębiechowo. Pomorską Koleją Metropolitalną będzie można pojechać już w 2015 r.

PKM to największa inwestycja infrastrukturalna realizowana przez samorząd województwa pomorskiego. Inwestorem w imieniu samorządu jest spółka Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.

Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie fazy - przygotowawczą i realizacyjną. Łącznie, unijne dofinansowanie budowy PKM wynosi ok. 555 mln zł, a całkowity koszt realizacji projektu - 1,12 mld zł. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podaje, że około 3 tys. zł może zaoszczędzić rocznie statystyczny kierowca, jeśli zamiast stać w korkach, przesiądzie się do pociągu PKM.

Umowę o dofinansowanie części przygotowawczej projektu podpisano w październiku 2011 r., a części realizacyjnej - w maju 2012 r. Rok później zawarto umowę z wykonawcą - konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 1 lipca 2013 r. Miała charakter symboliczny, bo prace ruszyły już w czerwcu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA