PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd chce postawić na industrialny Śląsk

  • Autor: PAP
  • 30 cze 2015 14:34

Wicepremier Janusz Piechociński opowiedział się za reindustrializacją i wzmocnieniem potencjału przemysłowego - zarówno Śląska, jak i innych regionów Polski. Podczas wtorkowej wizyty w gliwickiej fabryce Opla podkreślał m.in. dynamikę, z jaką rozwija się przemysł motoryzacyjny.

REKLAMA

Zatrudniający obecnie 3,9 tys. osób gliwicki zakład General Motors przygotowuje się właśnie do produkcji modelu Opel astra piątej generacji. "Mamy same dobre wiadomości" - mówił dyrektor GM Andrzej Korpak; zakład uruchomił trzecią zmianę, przyjął dodatkowo 500 pracowników i dał pracę załodze zakładu GM w Tychach, który jest w trakcie przebudowy pod kątem produkcji nowego silnika.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że cieszą go nie tylko nowe miejsca w pracy - w zakładach General Motors i innych firmach - ale także ich charakter; często są to stanowiska pracy dla ludzi o wysokich kwalifikacjach, w sektorze badań i rozwoju. "To każe nam patrzeć z nadzieją, także na rozwój tej części Górnego Śląska" - ocenił minister, który odwiedził gliwicki zakład przed wtorkowym posiedzeniem rządu, podczas którego Rada Ministrów przyjęła Program dla Śląska.

Rządowy program dla regionu zakłada m.in. budowę nowych dróg i remonty na kolei, ulgi oraz środki dla przemysłu na konkretne przedsięwzięcia, a także zwiększenie zadań i budżetów części instytucji odpowiedzialnych m.in. za rynek pracy.

Nawiązując do programu Piechociński zaznaczył, że nie można "utracić przemysłowego charakteru Śląska", należy jednak - jak mówił - stawiać na nowe inwestycje, także w strefach ekonomicznych - jak Katowicka, gdzie działa Opel i dziesiątki innych firm, także motoryzacyjnych. Minister chwalił motoryzację jako dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki, pod względem eksportu - jak mówił - drugi obecnie po rolnictwie.

"Obecnie, w tej trudnej rzeczywistości na Wschód od Polski, wobec nienajlepszej koniunktury strefy euro, w dalszym ciągu polski sektor motoryzacyjny rozwija się z dynamiką, która rozpoczęła się w zeszłym roku. W tej chwili ta dynamika jeszcze rośnie" - powiedział Piechociński.

Za bardzo ważne uznał zabezpieczenie, rekultywację i przygotowanie pod nowe inwestycje poprzemysłowych terenów Górnego Śląska. "Należy z wielką wyobraźnią już dzisiaj myśleć o zabezpieczeniu tych terenów pod przyszłą aktywność gospodarczą" - mówił. Jego zdaniem reindustrializacja i wzmocnienie potencjału przemysłowego Śląska i innych regionów powinny być - jak się wyraził - "elementami powszechnego polskiego () dialogu i konsensusu".

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA