PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd przymierza się do nowelizacji ustawy o SSE

  • Autor: PAP
  • 24 lut 2014 14:51

Program Inwestycje Polskie oraz założenia do projektu nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) - to m.in. tematy, którymi 25. lutego na posiedzeniu ma się zająć rząd - informuje PAP.

REKLAMA

We wtorek rząd wysłucha m.in. informacji Ministra Skarbu Państwa na temat prac nad programem Inwestycje Polskie oraz polityki inwestycyjnej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR).

Celem tego programu jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. PIR mają przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Realizacja programu Inwestycje Polskie oparta jest na dwóch filarach mających zapewnić finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych - Banku Gospodarstwa Krajowego oraz spółki PIR.

Pod koniec stycznia wiceminister skarbu państwa Paweł Tamborski poinformował, że w 2013 r. zaangażowanie Banku Gospodarstwa Krajowego w 2013 r. w transakcje w ramach programu Inwestycji Polskich wyniosło 5,5 mld zł. Jako przykład transakcji podał umowę na emisję i gwarantowanie obligacji dla Tauron Polska Energia na kwotę 1 mld zł. Innym jest podpisana 20 grudnia umowa dla PKN Orlen na kwotę 1 mld zł.

Tamborski informował, że na etapie finalizacji jest 5 kolejnych transakcji, na które łączna kwota potencjalnego zaangażowania BGK może wynieść ponad 1,6 mld zł. Są to inwestycje w energetyce, ciepłownictwie i w infrastrukturze samorządowej.

We wtorek rząd zajmie się również założeniami do projektu nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie do składu rady nadzorczej spółek zarządzających strefami przedstawiciela Ministra Finansów, w miejsce przedstawiciela wojewody. Autorzy projektu uzasadniają, że obecnie jedynie strefa legnicka położona jest na terenie jednego województwa, a pozostałe na terenie nawet kilku województw. Dodatkowo w strefach oferowana jest pomoc publiczna w formie zwolnienia z podatku dochodowego, a więc udział osoby desygnowanej przez Ministra Finansów jest uzasadniony.

Rząd rozpatrzy również projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie starachowickiej specjalnej strefy ekonomicznej. Przewiduje on włączenie w granice strefy gruntów o łącznej powierzchni ok. 31,87 ha, oraz wyłączenie gruntów o powierzchni ok. 0,31 ha. W wyniku tych zmian powierzchnia starachowickiej SSE zwiększy się o ok. 31,55 ha i wyniesie 644,46 ha. Dzięki temu w strefie mają pojawić się nowe inwestycje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA