PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd zmienił zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych

  • Autor: PAP
  • 12 lis 2014 13:33

Rząd zmienił zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych

Rada Ministrów dokonała reasumpcji decyzji podjętej na posiedzeniu 4 grudnia 2013 r. w sprawie przyjęcia dokumentu "Propozycja działań zwiększających atrakcyjność specjalnych stref ekonomicznych dla inwestorów", przedłożonej przez ministra gospodarki.

REKLAMA

Rząd dokonał zmian w przyjętym w grudniu 2013 r. dokumencie "Propozycja działań zwiększających atrakcyjność specjalnych stref ekonomicznych dla inwestorów".

Przede wszystkim zmieniono ustalenia dotyczące obniżenia - począwszy od 1 stycznia 2017 r. - maksymalnej intensywności pomocy udzielanej w specjalnych strefach ekonomicznych. Oznacza to, że dla zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w sse - wydanych po 31 grudnia 2016 r. - maksymalna dopuszczalna pomoc publiczna będzie niższa. Ma to zachęcić i przyspieszyć decyzje przedsiębiorców o realizacji nowych inwestycji do końca 2016 r. Obniżenie pomocy zostanie zapisane w znowelizowanym rozporządzeniu dotyczącym pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach sse. Rozporządzenie zostanie wydane do końca 2014 r.

W świetle nowej mapy pomocy, która istotnie różnicuje intensywność w poszczególnych regionach w zależności od stopnia ich rozwoju, decyzja o obniżeniu maksymalnych progów generalnie o 50 proc. w stosunku do obowiązujących do 30 czerwca 2014 r. niwelowałaby te różnice, a to nie było celem dokumentu przyjętego przez rząd w grudniu 2013 r.

Jednocześnie Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych, przedłożone przez ministra gospodarki.

Znowelizowane przepisy rozporządzenia dostosowują zasady udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w sse w latach 2014-2020 do przepisów unijnych zawartych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r.

W stosunku do poprzednich zasad, istotne zmiany dotyczą:

- udzielania pomocy w województwie mazowieckim, które obecnie jest obszarem "c" co oznacza, że duży przedsiębiorca prowadzący już działalność na terenie województwa mazowieckiego może uzyskać pomoc jedynie na inwestycję początkową na rzecz nowej działalności gospodarczej. Nowa działalność gospodarcza powinna być określona w innej klasie PKD, niż działalność dotychczasowa;

- definicji nowej inwestycji w zakresie nabycia przedsiębiorstwa, zgodnie z którą warunek nakazujący nabycie aktywów od osób trzecich, niezwiązanych z nabywcą, nie dotyczy sytuacji, gdy małe przedsiębiorstwo jest nabywane przez członka rodziny pierwotnego właściciela lub przez osobę zatrudnioną w tym przedsiębiorstwie;

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA