PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rzeszów powalczy o inwestorów

  • Autor: PAP
  • 23 lut 2015 08:14

W 2015 r. samorząd Rzeszowa wyda na inwestycje 590 mln zł; w przeliczeniu na mieszkańca to ok. 3 tys. zł - najwięcej spośród polskich miast. Chcemy bezwzględnie wykorzystać ten czas oraz pieniądze, które daje nam UE - podkreśla w rozmowie z PAP prezydent miasta Tadeusz Ferenc.

REKLAMA

PAP: Rzeszów w tym roku wyda najwięcej w kraju na inwestycje w przeliczeniu na jedną osobę - prawie 3 tys. zł. Skąd taki wynik?

Tadeusz Ferenc: Przyszły takie czasy, że realizujemy inwestycje w ogromnych kwotach. Na ten rok w budżecie miasta zapisaliśmy ponad 590 mln zł. Chcemy realizować inwestycje, chcemy bezwzględnie wykorzystać ten czas, który jest korzystny ze względu na możliwość zdobywania pieniędzy unijnych.

Proszę zwrócić uwagę, że mieszkańcy nie podnoszą sprawy podatków, bo od początku mojego sprawowania władzy w ratuszu, podatki były podnoszone poniżej wskaźnika inflacji. Zatem ta realna moc pieniędzy z podatku się zmniejszała, ale za wszelką cenę zwiększaliśmy środki zewnętrzne, pozyskiwane z funduszy unijnych, czy od poszczególnych ministerstw. I takie jest założenie mojej polityki.

PAP: W tym roku największe inwestycje to przedsięwzięcia drogowe, w tym budowa nowego mostu przez Wisłok za ponad 180 mln zł. Opozycja w radzie miasta zwraca uwagę, że skupia się pan tylko na tym aspekcie rozwoju miasta.

T.F.: Uważam, że to, iż skupiam się na inwestycjach drogowych, to bardzo dobrze. Jeśli będzie dobry układ komunikacyjny, to będzie następował rozwój miasta. Komunikacja i drogi to tak, jak krwiobieg w organizmie, a więc roznosi to wszystko co potrzebne do życia i powoduje rozwój. Opozycja mówi o inwestycjach drogowych w sensie negatywnym, ja postrzegam to w sensie pozytywnym. Sądzę, że mieszkańcy też tak samo to rozumieją.

Zarzut opozycji jest nie do końca trafiony, bo realizujemy też inne inwestycje, nie tylko drogowe. Choćby budowa domu kultury przy ul. Herbowej, są też zaplanowane remonty i przebudowy domów kultury w innych dzielnicach. Powstanie także np. szkoła przy ul. Karoliny Kózki. Planujemy przeznaczyć ok. 20 mln zł na rozbudowę szpitala miejskiego, na rozwój w tej placówce balneologii, na remonty sal operacyjnych. Pieniądze idą we wszystkich kierunkach.

PAP: A co z przyciągnięciem do miasta nowych inwestorów, którzy będą tworzyć nowe miejsca pracy?

T.F.: Jako prezydent muszę myśleć bardzo szeroko i perspektywicznie na dzisiaj i wiele lat do przodu. Kiedy ściągaliśmy pierwszych inwestorów, a był to niemiecki koncern MTU produkujący silniki lotnicze, to rozmawialiśmy tu w ratuszu. Kiedy oni zainwestowali, przyszli za nimi kolejni inwestorzy np. BorgWarner czy Heli One.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA