PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rzeszów z najwyższym tempem wzrostu PKB. To miasto ma potencjał

  • Autor: PAP
  • 15 paź 2015 16:19

Rzeszów z najwyższym tempem wzrostu PKB. To miasto ma potencjał Rzeszów

Poszerzenie granic miasta to jeden z głównych czynników, dzięki którym Rzeszów odnotował w minionej dekadzie najwyższe tempo wzrostu PKB wśród 12 metropolii w kraju - uważa sekretarz miasta Marcin Stopa. Dodał, że te dane pokazują też potencjał Rzeszowa.

REKLAMA

Raport, w którym Rzeszów jest na 1. miejscu wśród 12 polskich metropolii, jeśli chodzi o PKB w ostatniej dekadzie przygotowała firma PricewaterhouseCoopers (PwC). Raport został zaprezentowany w ub. tygodniu na konferencji w Warszawie. Wynika z niego, że w minionej dekadzie spośród 12 metropolii najwyższe tempo wzrostu odnotował Rzeszów (o 58 proc.), Wrocław (45 proc.), Lublin (41 proc.) i Kraków (37 proc.).

Marcin Stopa podkreślił, że te dane zaskoczyły wszystkich, także autorów raportu. - Okazało się, że średni wzrost PKB w całym kraju w ostatniej dekadzie wynosi 35 proc.; w badanych 12 metropoliach 34 proc. Natomiast w Rzeszowie jest to aż 58 proc. i jest to zdecydowanie najwięcej z polskich miast. To pokazuje, jak dynamicznym miastem jest Rzeszów - dodał sekretarz stolicy Podkarpacia.

Z jego ocenie tak wyraźny wzrost PKB wynika, z bardzo wielu czynników. Wśród najważniejszych Stopa wymienił przede wszystkim poszerzenie granic miasta. W ostatnich latach miasto powiększyło się z 54 km kw. do obecnych 116 km kw.

- Poszerzenie wiąże się z utworzeniem nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe, pod inwestycje, pod rozwój. To z kolei powiązane jest z podatkami, bo płacą je np. firmy budowlane, które budują mieszkania. Później trzeba te mieszkania wyposażyć itd. - zaznaczył Stopa.

Kolejne czynniki, które wpłynęły na taki wynik Rzeszowa to - według sekretarza - napływ firm, które tworzą miejsca pracy oraz nowe tereny pod inwestycje, które przygotowało miasto.

Stopa powiedział, że szczegółowy raport zostanie wkrótce przedstawiony przez PwC na konferencji w Rzeszowie. Dodał, że stolica Podkarpacia wypada bardzo dobrze także w innych wskaźnikach m.in. jest jednym z nielicznych miast, w którym przybyło mieszkańców o 15,5 proc.

Władze Rzeszowa zapowiadają, że raport PwC będą chciały wykorzystać do promocji miasta.

- Będziemy chcieli przyciągnąć nowych mieszkańców i inwestorów, bo to dla miasta jest teraz najważniejsze, żeby ludzie nie uciekali, żeby można było założyć firmę i znaleźć pracę. A raport może skłonić przedsiębiorców żeby zapukać i zobaczyć, co w tym mieście się dzieje. To ma być taki impuls - skoro Rzeszów tak odstaje na plus od innych miast, to może warto sprawdzić czy mają dobre tereny inwestycyjne i czy będą klienci na ich produkty i usługi. Tak patrzą dzisiaj inwestorzy na takie raporty - powiedział Stopa.

Z raportu PwC wynika, że w badanych 12 największych miastach Polski mieszka 7,5 mln osób, czyli 19 proc. Polaków. Autorzy raportu podkreślają, że polskie metropolie i obszary metropolitalne stanowią najważniejszą z gospodarczego punktu widzenia część kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA