PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Są fundusze na dodatkowe inwestycje w wielkopolskich SSE

  • Autor: PAP
  • 22 lut 2016 17:05

Są fundusze na dodatkowe inwestycje w wielkopolskich SSE Fot. Fotolia

Prawie 23,6 mln euro unijnych środków trafi w najbliższych latach na rozwój subregionu gnieźnieńskiego; za te pieniądze powstać ma m.in. obwodnica Gniezna. W poniedziałek podpisany został Mandat Terytorialny dla Gnieźnieńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.

REKLAMA

Pozyskane przez samorządy środki zostaną przeznaczone m.in. na działania na rzecz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości transportu publicznego, informatyzację, modernizację dróg wojewódzkich, wsparcie przedsiębiorczości i inwestowanie w infrastrukturę edukacyjną. Mandat Terytorialny z samorządowcami subregionu gnieźnieńskiego podpisał w poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Obszary Strategicznej Interwencji(OSI) Ośrodków Subregionalnych są jednym z instrumentów terytorialnych realizowanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Mechanizmem terytorialnym Gnieźnieńskiego OSI objęte zostały: Miasto Gniezno, powiat gnieźnieński a także gminy: Czerniejewo, Gniezno, Kłecko, Łubowo, Niechanowo i Witkowo.

"OSI jest naszym pomysłem, jak rozwiązywać problemy miasta i jego obszaru funkcjonalnego. To całkiem spora kwota, którą oddajemy do dyspozycji, ale nie przelewamy na konto - projekty muszą być poprawnie i terminowo rozliczone" - powiedział w poniedziałek w Gnieźnie Marek Woźniak.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz powiedział, że główny nacisk przy inwestowaniu pozyskanych pieniędzy położony będzie na miejsca pracy i logistykę związaną z dojazdem do specjalnych stref ekonomicznych funkcjonujących na terenie subregionu.

"Najważniejszy dla nas jest projekt dotyczący budowy południowej obwodnicy Gniezna. Chcemy, aby miasto omijał ruch ciężki z powstałej u nas Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja połączy drogę ekspresową S5 z drogą wojewódzką nr 260. Ponieważ potrzebujemy nowych terenów inwestycyjnych, będziemy też współfinansowali na terenie gminy Łubowo uzbrajanie terenów w ramach Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej" - mówił.

Prezydent miasta dodał, że według założeń, obwodnica Gniezna ma być gotowa w 2019 roku.

Utworzenie OSI dla ośrodków subregionalnych Wielkopolski jest podkreśleniem znaczenia i roli tych obszarów w strukturze przestrzennej województwa. Według przyjętych norm miasta subregionalne, dla których wyznacza się obszary funkcjonalne, to ośrodki o liczbie ludności pomiędzy 50 a 100 tys., pełniące ważne funkcje gospodarcze i społeczne. W przypadku Wielkopolski są, oprócz Gniezna, byłe miasta wojewódzkie: Leszno, Konin i Piła.

Budasz podkreślił, że pozyskane środki pozwolą udowodnić, że subregion gnieźnieński może się dobrze, sprawnie rozwijać i pozyskiwać nowych inwestorów.

"Władze województwa dostrzegają, że możemy być silnym ośrodkiem przemysłowym w regionie. Oprócz środków w ramach OSI już teraz ubiegamy się o kolejne środki, które wpłyną na nasz rozwój. Nie możemy zmarnować ostatniej, niepowtarzalnej okazji pozyskania pieniędzy unijnych" - zaznaczył.

Do tej pory mandaty terytorialne podpisane zostały z samorządami subregionów: leszczyńskiego, konińskiego i pilskiego. Łączna suma alokacji na wszystkie OSI wynosi prawie 100 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA