PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Są inwestorzy, potrzebny jeszcze teren. Kolejna strefa będzie większa

  • Autor: PAP
  • 18 paź 2016 14:50

Są inwestorzy, potrzebny jeszcze teren. Kolejna strefa będzie większa

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce zwiększyć powierzchnię o 351 ha. Planowane nakłady inwestycyjne na nowych terenach mają sięgnąć 1,3 mld zł, utworzonych ma być ponad 1,1 tys. miejsc pracy - podała WMSSE.

REKLAMA

Jak podał we wtorek prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Smoliński, zmianę granic, czyli powiększenie Strefy określa projekt rozporządzenia przygotowanego wspólnie z Ministerstwem Rozwoju.

"Wniosek ws. zmiany granic w WMSSE, Minister Rozwoju skieruje na posiedzenie Rady Ministrów. Mamy nadzieję, że stanie się to w listopadzie tego roku"- podkreślił prezes Smoliński.

Projekt rozporządzenia dotyczy powiększenia Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomiczne o 351 hektarów, w tym o grunty publiczne i prywatne. Według planów nowe tereny WMSSE będą zlokalizowane w Bartoszycach, Morągu, Lidzbarku Warmińskim, Tyrowie koło Ostródy, Olsztynie, Mławie, Iławie, Ciechanowie, Nidzicy, Piszu, Biskupcu, Pomiechówku, Braniewie, Stawigudzie, Ornecie, Działdowie, Węgorzewie, Zalewie i Żurominie.

Największym inwestorem na gruntach prywatnych będzie producent płyt do produkcji mebli firma Egger, która planuje budowę fabryki od podstaw na 88 hektarach w Biskupcu; deklaruje też nakłady inwestycyjne w wysokości 789 mln zł i zatrudnienie 300 osób.

"Budowa zakładu Egger i produkcja płyt meblowych przyniesie korzyść producentom mebli z Warmii i Mazur, ponieważ do tej pory producenci sprowadzali płyty zagraniczne, odbiór płyt produkowanych na miejscu zmniejszy koszty produkcji mebli"- ocenił Smoliński. Dodał, że korzyści odniosą także firmy kooperujące z inwestorem.

"Każda nowa inwestycja i każdy nowy inwestor na Warmii i Mazurach jest na +wagę złota+. Region nie jest potęgą gospodarczą, wiemy, że sama turystyka nie zapewnia rozwoju gospodarczego, stawiamy także na przemysł i dlatego takie możliwości tworzymy"- ocenił prezes Smoliński. Podkreślił, że to Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna oferuje największą pomoc publiczną ze wszystkich SSE w kraju postaci zwolnień i ulg sięgających nawet do 70 procent kosztów inwestycji.

Inni inwestorzy na gruntach prywatnych, którzy zadeklarowali inwestycje w powiększonej WMSSE działają w branżach: kosmetycznej, przetwórstwa mięsnego, produkcji materiałów izolacyjnych, meblarstwie i produkcji szkła. Wysokość deklarowanych inwestycji ma sięgnąć na gruntach prywatnych 1 mld 302 mln zł, planują oni utworzyć 1 tys. 159 nowych miejsc pracy i utrzymać 2 tys. 281 miejsc pracy.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA