PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Samorządowcy zadowoleni z podtrzymania ratingu Katowic

  • Autor: PAP
  • 25 sty 2016 16:09

Samorządowcy zadowoleni z podtrzymania ratingu Katowic Katowice

Agencja Fitch Ratings utrzymała oceny ratingowe Katowic na dotychczasowym poziomie. Z oceny zadowoleni są samorządowcy, którzy podkreślili w poniedziałek, że wysoki rating to jeden z warunków rozwoju miasta, współtworzący jego dobry wizerunek.

REKLAMA

"Myśląc poważnie o rozwoju miasta musimy zawsze pamiętać o konieczności utrzymania wysokiej oceny ratingowej" - wskazała skarbnik Katowic Danuta Kamińska, podkreślając, że efekty tego widoczne są zarówno w wymiarze finansowym jak i promocyjnym.

W piątek agencja Fitch Ratings potwierdziła ratingi miasta Katowice (Issuer Default Rating; IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie "A-" oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie "AA+(pol)". Wszystkie ratingi mają perspektywę stabilną.

"Utrzymanie oceny ratingowej na tym samym poziomie jest dla miasta niezwykle istotne - jesteśmy bowiem postrzegani jako wiarygodny, rzetelny partner. Dzięki temu możemy otrzymać tańszy pieniądz zwrotny, dla którego jedynym zabezpieczeniem jest nasze dobre imię wyrażone w ocenie ratingowej" - zaznaczyła skarbnik.

Podobnego zdania jest prezydent Katowic Marcin Krupa, który zwrócił uwagę m.in. na pozytywną ocenę niskiej stopy bezrobocia w stolicy Górnego Śląska (3,9 proc. na koniec listopada ubiegłego roku, wobec 9,6 proc. średniej krajowej) oraz docenienie przez analityków transparentności finansów miasta, wyrażaną m.in. publikowaniem wieloletnich prognoz finansowych oraz regularnym upublicznianiem sprawozdań z wykonania budżetu.

W tym roku wpływy do budżetu Katowic wyniosą prawie 1,7 mld zł, a łączne wydatki ponad 1,8 mld zł. Co piąta złotówka trafi na inwestycje. Część zadań została wskazana przez samych mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tegoroczny budżet miasta samorządowcy określają jako prorozwojowy i sprzyjający zwiększeniu potencjału Katowic w kolejnych latach.

Według komunikatu agencji Fitch Ratings, potwierdzenie ratingów odzwierciedla dobre wyniki operacyjne Katowic oraz oczekiwania analityków agencji, że pozostaną one dobre w średnim okresie.

Ratingi biorą pod uwagę prognozy, zgodnie z którymi zadłużenie Katowic nie przekroczy 50 proc. dochodów bieżących w średnim okresie, co wynikać będzie z polityki samorządu, zakładającej finansowanie inwestycji głównie z dochodów majątkowych, nadwyżki bieżącej i wysokich wolnych środków.

"Prognozujemy, że w latach 2016-2018 miasto osiągnie nadwyżki operacyjne w wysokości średnio 200 mln zł rocznie, co stanowić będzie około 13 proc. dochodów operacyjnych. Będą one o cztery-pięć razy wyższe niż obsługa długu, którą w prognozie szacujemy średnio na 40 mln zł" - czytamy w komunikacie Fitch.

  • 1
  • 2
  • ubr 2016-02-02 21:50:00
    dlaczego zdjęcie jest tak stare? czy to naprawdę duży problem, by wrzucić aktualne zdjęcie ?

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA