PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Samorządy Górnego Śląska z funduszami na inwestycje

  • Autor: PAP
  • 18 mar 2015 16:11

Przedstawiciele subregionu centralnego woj. śląskiego podpisali umowę na wdrażanie tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki niej tamtejsze lokalne samorządy rozdzielą ponad 20 proc. Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO).

REKLAMA

Subregion centralny to największy z czterech subregionów woj. śląskiego; obejmuje m.in. aglomerację katowicką. Działający w nim związek gmin i powiatów zaakceptował umowę na wdrażanie ZIT jako ostatni w regionie. W miniony piątek umowy na wdrażanie analogicznych dokumentów podpisali przedstawiciele subregionów: północnego, zachodniego i południowego.

Już w poprzednim śląskim RPO część unijnych środków została przekazana do samodzielnego rozdysponowania między cztery subregiony województwa. Teraz podobne rozwiązanie pod nazwą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) stosowane jest w skali kraju w miastach wojewódzkich i ich tzw. obszarach funkcjonalnych.

W przypadku woj. śląskiego ZIT będzie wdrażał cały subregion centralny. Pozostałe będą korzystać z narzędzia pod nazwą Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT).

Subregiony będą wdrażać ZIT/RIT jako tzw. instytucje pośredniczące. W przypadku subregionów północnego i południowego zarząd woj. śląskiego, który koordynuje RPO, zawarł odpowiednie umowy z tzw. liderami subregionów - prezydentami miast Częstochowy i Bielska-Białej. W przypadku subregionu zachodniego i centralnego stronami są miejscowe związki gmin i powiatów.

Jak wyjaśniali w piątek przedstawiciele województwa i subregionu centralnego, ich umowa nie została jeszcze wtedy zawarta ze względu na tempo prac, które nie pozwoliło rozwiać ostatnich wątpliwości miast.

W środę Witold Trólka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego przekazał PAP, że umowa z subregionem centralnym została podpisana. We wtorek rano najpierw sygnował ją marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa; natomiast po południu tego dnia do urzędu dotarł dokument z podpisami członków zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego - prezydenta Katowic Marcina Krupy i prezydenta Jaworzna Pawła Silberta.

We wtorkowej rozmowie z dziennikarzami, jeszcze przed podpisaniem umowy przez subregion centralny, Saługa sygnalizował że postanowienia dokumentu zostały wynegocjowane przez specjalistów obu stron w połowie lutego. "Na to wkroczyli prezydenci ze świeżą wiedzą i zaczęli zadawać pytania" - mówił marszałek. "Myślę, że nastąpiło trochę pomieszanie ról. Prezydenci, którzy zasiadają w zarządzie związku mają przejąć od nas część kompetencji i organizować to dalej. A oni czują się trochę i rozmawiają z nami jako odbiorcy, beneficjenci tych programów" - ocenił Saługa.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA