PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Samorządy Górnego Śląska z funduszami na inwestycje

  • Autor: PAP
  • 18 mar 2015 16:11

Przedstawiciele subregionu centralnego woj. śląskiego podpisali umowę na wdrażanie tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki niej tamtejsze lokalne samorządy rozdzielą ponad 20 proc. Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO).

REKLAMA

Subregion centralny to największy z czterech subregionów woj. śląskiego; obejmuje m.in. aglomerację katowicką. Działający w nim związek gmin i powiatów zaakceptował umowę na wdrażanie ZIT jako ostatni w regionie. W miniony piątek umowy na wdrażanie analogicznych dokumentów podpisali przedstawiciele subregionów: północnego, zachodniego i południowego.

Już w poprzednim śląskim RPO część unijnych środków została przekazana do samodzielnego rozdysponowania między cztery subregiony województwa. Teraz podobne rozwiązanie pod nazwą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) stosowane jest w skali kraju w miastach wojewódzkich i ich tzw. obszarach funkcjonalnych.

W przypadku woj. śląskiego ZIT będzie wdrażał cały subregion centralny. Pozostałe będą korzystać z narzędzia pod nazwą Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT).

Subregiony będą wdrażać ZIT/RIT jako tzw. instytucje pośredniczące. W przypadku subregionów północnego i południowego zarząd woj. śląskiego, który koordynuje RPO, zawarł odpowiednie umowy z tzw. liderami subregionów - prezydentami miast Częstochowy i Bielska-Białej. W przypadku subregionu zachodniego i centralnego stronami są miejscowe związki gmin i powiatów.

Jak wyjaśniali w piątek przedstawiciele województwa i subregionu centralnego, ich umowa nie została jeszcze wtedy zawarta ze względu na tempo prac, które nie pozwoliło rozwiać ostatnich wątpliwości miast.

W środę Witold Trólka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego przekazał PAP, że umowa z subregionem centralnym została podpisana. We wtorek rano najpierw sygnował ją marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa; natomiast po południu tego dnia do urzędu dotarł dokument z podpisami członków zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego - prezydenta Katowic Marcina Krupy i prezydenta Jaworzna Pawła Silberta.

We wtorkowej rozmowie z dziennikarzami, jeszcze przed podpisaniem umowy przez subregion centralny, Saługa sygnalizował że postanowienia dokumentu zostały wynegocjowane przez specjalistów obu stron w połowie lutego. "Na to wkroczyli prezydenci ze świeżą wiedzą i zaczęli zadawać pytania" - mówił marszałek. "Myślę, że nastąpiło trochę pomieszanie ról. Prezydenci, którzy zasiadają w zarządzie związku mają przejąć od nas część kompetencji i organizować to dalej. A oni czują się trochę i rozmawiają z nami jako odbiorcy, beneficjenci tych programów" - ocenił Saługa.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA