PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Samorządy muszą zmienić stosunek do PPP

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 13 gru 2013 17:52

Samorządy w Polsce rzadko decydują się na realizowanie projektów w partnerstwie publiczno-prywatnym. Jak mówią eksperci – za rzadko.

REKLAMA

Co jest największym problemem w podjęciu decyzji o przystąpieniu do PPP oraz kiedy decydować się na program w partnerstwie - zastanawiali się eksperci podczas dyskusji zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Do dokonania wyboru między PPP a tradycyjną inwestycją wystarczy zwykła analiza - mówi Mariusz Bryła, ekspert ds. finansowo-ekonomicznych firmy Collect Consulting SA.

 

Jego zdaniem nie można jednak przy porównywaniu popełnić częstego w takich przypadkach błędu.

- Gminy sumują nakłady i przyszłe koszty operacyjne, które będą związane z danym przedsięwzięciem w formule tradycyjnej i porównują je z wydatkami, jakie pociąga za sobą formuła PPP, przy tych pierwszych bardzo często samorządy zapominają jednak o kosztach finansowania inwestycji - mówi Mariusz Bryła

Środki własne gminy najczęściej pochodzą z zewnątrz, więc trzeba pamiętać choćby o kosztach obsługi kredytu. Często pomijane w takich porównaniach są także wydatki operacyjne związane z utrzymaniem danego przedsięwzięcia. Tymczasem w perspektywie 10 czy 20 lat stanowią one znaczące obciążenie budżetu.

- O ile z oszacowaniem kosztów utrzymania inwestycji (energia, pracownicy) zwykle problemów nie ma, to zapomina się o niezbędnych nakładach odtworzeniowych - uważa Mariusz Bryła.

Jego zdaniem przyczyną tego jest fakt, że w gminie w procesie inwestycyjnym uczestniczy kilka jednostek, które nie zawsze dobrze współpracują.

- Dział inwestycji i eksploatacji często się nie dogadują i te wszystkie koszty nie trafiają do jednego koszyka - mówi Bryła. - Partner prywatny musi je wszystkie zsumować i on na pewno o tym nie zapomni.

Jak dodaje Tomasz Sawicki, ekspert w Departamencie Finansowania Strukturalnego Banku Gospodarstwa Krajowego, trzeba pamiętać o tym, że samo wybudowanie obiektu to jeszcze nie wszystko.

Przeczytaj więcej na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA