PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Samorządy przeciwne powiększeniu Opola

  • Autor: PAP
  • 03 gru 2015 17:28

Trzynastu wójtów i burmistrzów powiatu opolskiego przyjęło w czwartek stanowisko, wyrażające sprzeciw wobec planów poszerzenia granic Opola kosztem sąsiednich gmin. Rezolucję ws. nienaruszalności granic powiatu opolskiego przyjęła też rada powiatu.

REKLAMA

Obydwa dokumenty przyjęto na czwartkowej sesji rady powiatu. Pod stanowiskiem podpisali się wszyscy wójtowie i burmistrzowie pow. opolskiego, a rezolucję rada powiatu przyjęła jednogłośnie.

To odpowiedź na propozycję prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, zgodnie z którą Opole miałoby włączyć w swoje granice tereny 13 sołectw (całych lub ich części) z pięciu gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic, Prószkowa i Turawy. Dzięki temu Opole zyskałoby blisko 9,5 tys. mieszkańców (dziś liczy niespełna 120 tys.) i ponad 5,3 tys. ha. Zdaniem prezydenta dałoby to możliwość rozwoju miasta. Propozycję prezydenta Opola na ostatniej sesji rady miasta przyjęli opolscy radni.

W przyjętym w czwartek stanowisku samorządowcy powiatu opolskiego napisali, że proponowane przez prezydenta Opola działania mają "destrukcyjny charakter" i wyrazili swój kategoryczny sprzeciw wobec nich. Podkreślili, że reprezentowane przez nich samorządy "angażują się w działania na rzecz regionu uznając nadrzędną rolę miasta Opola". "Przykładem może być przystąpienie do Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, którego głównym celem jest sukcesywny i zrównoważony rozwój zrzeszonych w nim 21 samorządów" - uznali. Dodali, że propozycja poszerzenia granic Opola "ma na celu jedynie pozyskanie najatrakcyjniejszych terenów i powiększenie w ten sposób własnego budżetu".

Radni powiatu w przyjętej w czwartek rezolucji ws. nienaruszalności jego granic, która ma trafić m.in. do prezydenta i premier RP, posłów i senatorów woj. opolskiego, wojewody oraz zarządu i sejmiku województwa, także stanowczo sprzeciwili się planom władz Opola. Uznali, że propozycja prezydenta Opola doprowadzi m.in. do marginalizacji powiatu opolskiego; zmniejszenia jego terytorium i dochodów; zerwania wielowiekowych więzi kulturowych, społecznych i ekonomicznych mieszkańców; odebrania podopolskim gminom najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych; zmniejszenia ich dochodów, co zahamuje rozwój pozostałych miejscowości w tych gminach czy do "destabilizacji podjętych przez przedsiębiorców z terenu Powiatu Opolskiego ustaleń inwestycyjnych".

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA