PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Setki obiektów po Stoczni Gdańskiej na liście zabytków

  • Autor: PAP
  • 25 mar 2014 08:27

Ponad 240 obiektów na terenie Stoczni Gdańskiej zostało uznanych za zabytki przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Część z nich pochodzi z połowy XIX wieku, najmłodsze powstały w latach 70. ubiegłego wieku.

REKLAMA

"W ewidencji znalazły się m.in. stoczniowe hale, żurawie, budynki, pochylnie, elementy infrastruktury takie jak polery, latarnie, torowiska, a także urządzenia i maszyny np. suwnice, tokarki, frezarki czy strugarki poprzeczne" - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Marcin Tymiński.
Przypomniał, że wpis do wojewódzkiej ewidencji zabytków oznacza, że wszelkie prace budowlane i rozbiórkowe przy danym zabytku wymagają uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

"Obiekty ujęte w wojewódzkiej ewidencji zabytków to baza, którą możemy na bieżąco weryfikować, gdy spłyną do nas następne karty zinwentaryzowanych obiektów. Wśród zabytków, które w ten sposób chronimy znalazły się zarówno te pochodzące z połowy XIX wieku, w większości są to budynki, jak i np. maszyny i urządzenia z lat 30.,40., 50. i późniejszych" - wyjaśnił pomorski konserwator zabytków Dariusz Chmielewski.

Niektóre obiekty stoczniowe, uznane za zabytki, pochodzą nawet z lat 70. XX wieku.

"Stanowią jednak spójną całość z pozostałymi elementami stoczniowej infrastruktury, dlatego też wymagają ochrony. Dzięki wpisaniu tych obiektów do ewidencji będziemy mieli kontrolę nad procesem inwestycyjnym na stoczniowych terenach, tak by uchronić najcenniejsze rzeczy, a inwestycje mogły odbywać się bez szkody dla zabytkowej stoczniowej substancji" - podkreślił Chmielewski.

Jednym z inicjatorów akcji wpisania obiektów stoczniowych na listę zabytków było Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA