PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Śląsk może być metropolią

  • Autor: PAP
  • 29 kwi 2016 17:08

Śląsk może być metropolią Fot. Fotolia

Utworzenie związku metropolitalnego wyłącznie na terenie woj. śląskiego - zakłada rządowy projekt ustawy metropolitalnej, który szef MSWiA Mariusz Błaszczak przekazał w piątek w Katowicach szefowej Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prezydent Zabrza Małgorzacie Mańce-Szulik.

REKLAMA

To realizacja zapowiedzi rządu dotyczących poprawy lub zmiany obecnie funkcjonującej ustawy o związkach metropolitalnych. Utworzeniem takiego związku szczególnie zainteresowane od lat są samorządy konurbacji katowickiej. Dotychczasowa ustawa ma charakter uniwersalny (i według rządu zawierała szereg wad). Projekt przygotowany przez MSWiA dotyczy wyłącznie tego regionu; dodatkowe kryterium liczby mieszkańców na terenie objętym takim związkiem ustalono na co najmniej 2 mln osób.

"To projekt, który wraca do źródeł, jeśli chodzi o metropolię" - mówił podczas piątkowego briefingu w Katowicach minister Błaszczak. Podkreślił, że zaletami projektu jest m.in. wsparcie związku metropolitalnego kwotą rzędu 250 mln zł rocznie (udział w PIT na podobnym poziomie przewidywała też dotychczasowa ustawa) i dobrowolność udziału w związku (dotąd obligatoryjność).

Błaszczak potwierdził, że rozpoczęcie działalności związku metropolitalnego w woj. śląskim mogłoby nastąpić w terminie przewidzianym dotychczasową ustawą, czyli od 1 stycznia 2017 r.

Szef MSWiA mówił, że ustawa metropolitalna w obecnym brzmieniu - w ocenie resortu, konsultowanych przezeń ekspertów czy Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego - "ma bardzo wiele mankamentów". "Doszliśmy do wniosku, że należy wrócić do tego poprzedniego, wyjściowego pomysłu, żeby sprawa metropolii, skoncentrowana została na Górnym Śląsku" - wskazał.

Błaszczak zaznaczył, że to właśnie tamtejsza konurbacja wypełnia - zdaniem ministerstwa i jego ekspertów - warunki związku metropolitalnego. "Prawo i Sprawiedliwość wychodzi z założenia, że Polska powinna rozwijać się w sposób zrównoważony. Nasi poprzednicy koncentrowali swoją uwagę na metropoliach, ale oceniamy takie projekty jako niewłaściwe" - podkreślił.

"Pojęcie metropolii w Polsce jest wypełniane zasadniczo przez dwa ośrodki: Warszawę i okolice oraz właśnie konurbację górnośląską. Jeśli chodzi o Warszawę, mamy ustawę o ustroju miasta stołecznego Warszawy - ona będzie poprawiana; będą propozycje w tej dziedzinie. Jeśli chodzi o Górny Śląsk, wręczam pani prezydent ten projekt" - mówił minister SWiA.

Według Błaszczaka projekt daje "możliwość rozwoju konurbacji górnośląskiej poprzez współpracę miast, które na zasadzie dobrowolności będą wchodzić do tego związku". Ustawa ma dawać m.in. możliwość koordynacji planów zagospodarowania przestrzennego i współpracy w ramach tworzenia systemów wspólnej komunikacji miejskiej.

MSWiA w projekcie zachowało zasadę dodatkowych środków dla związku metropolitalnego w woj. śląskim. Według Błaszczaka przewidziany w nim udział w podatku PIT ma dać samorządom na realizację zadań związku "ponad ćwierć miliarda złotych".

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA