PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Śląsk potrzebuje metropolii. Innej ścieżki rozwoju nie ma

  • Autor: PAP
  • 12 lis 2015 20:05

Śląsk potrzebuje metropolii. Innej ścieżki rozwoju nie ma Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego

Dla miast konurbacji katowickiej nie ma innej ścieżki rozwoju, niż metropolia śląska; silne centrum regionu jest potrzebne, aby mogło rozwijać się też jego otoczenie - uważa marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO).

REKLAMA

Jego zdaniem przed ustanowieniem metropolii potrzeba jeszcze dyskusji na gruncie wchodzącej w życie od 1 stycznia 2016 r. ustawy o związkach metropolitalnych - wobec różnych poglądów i stanowisk samorządowców odnośnie przyszłego kształtu metropolii.

Marszałek woj. śląskiego podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował o zaproszeniu wszystkich nowych parlamentarzystów z regionu do rozmowy o problemach sformułowanych przezeń w ogłoszonym tego dnia "Dekalogu współpracy dla regionu". Wśród wymienionych tam tematów ustanowienie w regionie metropolii znalazło się na drugim miejscu (za problemami górnictwa).

Wojciech Saługa ocenił, że kwestia "ustanowienia metropolii śląskiej" to jedna ze spraw, wokół której w regionie powinna panować zgoda. Zaznaczył, że przyjęta u końca minionej kadencji parlamentu ustawa o związkach metropolitalnych jest "początkiem drogi, żeby metropolię w regionie powołać".

"Mam przekonanie, że nie możemy mówić, że ta metropolia ma być zamiast czegoś czy przeciw komuś. To ma być absolutnie metropolia za rozwojem centrum aglomeracji, za rozwojem naszych miast, za stabilnym planowaniem przyszłości, organizowaniem życia i bezpieczeństwa w tych obszarach" - przekonywał marszałek.

Pytany przez dziennikarzy czy nie ma wrażenia, że po latach dyskusji nad potrzebą ustanowienia w regionie metropolii, w chwili, gdy wejdzie w życie umożliwiająca to ustawa, nie ma euforii i w rzeczywistości realizacji tego projektu nikt nie chce, Saługa nie zgodził się.

"Czy nikt nie chce, tego bym nie powiedział. W wielu analizach, dyskusjach wychodzi nam - na różnych konferencjach, sympozjach - wszyscy mówią, że coś takiego jest potrzebne. Myślę, że musi trochę wody w rzekach upłynąć, aby znaleźć zrozumienie dla tego tematu" - zdiagnozował.

Jego zdaniem metropolii w regionie w rzeczywistości chcą wszyscy, ale każdy chce innej. "Tu jest kłopot. To nie jest sprzeciw wobec metropolii, tylko to jest (kwestia - PAP) za jakim kształtem metropolii opowiadamy się. Tu ścierają się koncepcje i tu potrzebna jest zgoda. Nie można przestać o tym mówić, żeby się nie cofnąć, bo coś się stało - mamy ustawę: milowy krok, ale pierwszy i mały krok" - uznał.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA