PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Śląski magnes na inwestorów to kapitał ludzki

  • Autor: wnp.pl
  • 16 sty 2015 12:23

Śląski magnes na inwestorów to kapitał ludzki

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność inwestycyjną Śląska ma kapitał ludzki, a region musi zabiegać o wewnętrzną spójność i inwestować w podnoszenie jakości życia - wynika z sesji inaugurującej Property Forum w Katowicach.

REKLAMA

Wielowątkową debatę o rynku nieruchomości, inwestycjach i rozwoju regionalnym zorganizowała Grupa PTWP. To kolejna - po niedawnym Poznaniu - odsłona cyklu regionalnych forów.

O mocnych i słabych stronach Śląska - regionu zajmującego do lat jedno z czołowych miejsc w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej, rozmawiali w Katowicach przedstawiciele biznesu - pracodawcy, inwestorzy, deweloperzy oraz regionalni politycy i eksperci.

Kapitał ludzki, skłonność do współpracy, zdolność adaptacji do zmiennych warunków to główne śląskie atuty z punktu widzenia pracodawców, choć tu (szczególnie w usługach dla biznesu i branży IT) Śląsk ma trudnego konkurenta w postaci Krakowa.

Kilkumilionowy region z największą polską aglomeracją musi inwestować w spójność - podkreślano wielokrotnie w trakcie debaty. Miasta aglomeracji tylko wspólnie wygrywają konkurencję o inwestorów z największymi polskimi ośrodkami miejskimi. Transport, komunikacja i edukacja to dziedziny, w których trzeba i warto współpracować w skali ponadlokalnej.

Potężna kwota 3,6 mld euro z funduszy strukturalnych, jaką ma do dyspozycji woj. śląskie w nowej perspektywie finansowej UE, będzie kierowana na rozwój takich gałęzi gospodarki jak: IT, medycyna, nowocześnie traktowana energetyka i nowe technologie związane z wykorzystaniem węgla. Mówią o tym regionalne strategie innowacji i rozwoju technologicznego.

W trakcie dyskusji zwracano uwagę na to, że śląskie miasta się wyludniają w wyniku migracji i trendów demograficznych. Nie musi to jednak oznaczać katastrofy - na Śląsku pracują już młodzi ludzie z innych regionów i krajów, a emigranci wracają z nowym doświadczeniem.

Atutem Śląska w najbliższych latach będzie wzrost jakości życia - podkreślano konieczności inwestowania w edukację z naciskiem na jej jakość i adekwatność do potrzeb rynku. Zmieniające się szybko, inwestujące w kulturę i przemysł czasu wolnego, Katowice już teraz zdecydowanie przełamują śląskie stereotypy. Mocną stroną całego regionu pozostanie jego różnorodność przeciwstawiona niegdysiejszej monokulturze ciężkich gałęzi przemysłu.

Kolejne debaty Forum poświęcone będą segmentom rynku nieruchomości - centrom handlowym, magazynom i logistyce, rozwojowi powierzchni biurowej i hotelarstwu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA