PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna: 765 mln zł inwestycji w 2014 r.

  • Autor: PAP
  • 30 gru 2014 11:30

Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna w 2014 roku wydała 20 zezwoleń na działalność firmom, które zapowiedziały zainwestowanie na środkowym Pomorzu 765 mln zł i utworzenie prawie 420 nowych miejsc pracy.

REKLAMA

Agata Jaroszewska z Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną (SSSE) poinformowała, że w pierwszym półroczu 2014 r. wydanych zostało 20 zezwoleń na działalność firmom, które zapowiedziały zainwestowanie na środkowym Pomorzu 765 mln zł i utworzenie prawie 420 nowych miejsc pracy. Projekty inwestycyjne będą realizowane w podstrefach na terenie woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. Zaznaczyła, że "trendem są reinwestycje, czyli rozwój obecnej działalności i wzrost zatrudnienia w firmach strefowych".

Prezes zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Słupsku, Mirosław Kamiński w rozmowie z PAP zaznaczył, że wszystkie zezwolenia na działalność zostały wydane w pierwszym półroczu 2014 r. Od 1 lipca zmieniły się przepisy w zakresie inwestowania w strefach. Jak tłumaczy, "wielu inwestorów chciało wykorzystać warunki obowiązujące w pierwszym półroczu, bo zasady inwestowania były wtedy korzystniejsze niż te obowiązujące od 1 lipca".

Wyjaśnił, że nowe przepisy dotyczą nie tylko wskaźników pomocy publicznej, ale też większej sprawozdawczości inwestorów w zakresie np. korzystania z ulgi strefowej. Ocenił, że zgodnie z nowymi przepisami, trudniej będzie obejmować grunty prywatne statusem strefy.

Zwrócił uwagę, że pomimo to zauważa zainteresowanie inwestorów obejmowaniem obszarem strefy terenów prywatnych. "Wielu przedsiębiorców realizujących duże inwestycje i mogących spełnić kryteria dotyczące innowacyjności czy też tworzenia miejsc pracy w tej chwili poważnie rozpatruje możliwość ustanowienia strefy na swoim obszarze" - dodał. Zaznaczył, że "to wymaga udokumentowania i uzasadnienia, że bez pomocy publicznej nie zrealizowaliby tego projektu". "Bo jak już ktoś zaczął inwestycję w jednej lokalizacji i ma możliwości rozwoju, a ma szansę, żeby tę strefę pozyskać, to stara się to wykorzystać" - dodał.

Prognozuje, że w przyszłym roku w SSSE może być wydanych do kilkunastu zezwoleń. "Na pewno nie będzie takiej liczby jak w 2014 roku, bo inwestorzy potrafią liczyć pieniądze" - dodał. Strefa ocenia, że mogą to być inwestycje w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych, przemysłu metalowego i drzewnego oraz usług magazynowania i transportowych. Szacuje się, że wielkość inwestycji może wynieść ok. 120 mln zł, a zatrudnienie może znaleźć ok. 200 osób.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA