PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Specjalna Strefa Rewitalizacji ma powstać w Bytomiu

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2017 07:24

Specjalna Strefa Rewitalizacji ma powstać w Bytomiu Fotolia

Ustanowienie w trzech dzielnicach Bytomia Specjalnej Strefy Rewitalizacji konsultuje z mieszkańcami samorząd tego miasta. To narzędzie, dające samorządom specjalne instrumenty, jak np. prawo pierwokupu, ma obowiązywać w Śródmieściu, Bobrku oraz w Rozbarku.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o rewitalizacji SSR mają ułatwiać miastom realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Gminy mogą np. korzystać z prawa pierwokupu przy zakupie nieruchomości. W strefie mają obowiązywać ułatwienia w procedurze administracyjnej, możliwość przyznawania dotacji remontowych czy zwalniania z trybu przetargowego.

Wniosek o ustanowienie Strefy składa się po uchwaleniu Gminnego Programu Rewitalizacji, który w Bytomiu został przyjęty 27 lutego br. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami Specjalna Strefa Rewitalizacji miała zacząć obowiązywać tam od 1 stycznia 2018 r. Od poniedziałku do 26 stycznia potrwają jednak jeszcze konsultacje projektu uchwały wprowadzającej SSR.

Wcześniej, wiosną br. miasto zamawiało ekspertyzę dotyczącą określenia narzędzi Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Uchwała ma wprowadzić to SSR w Bytomiu w dwa tygodnie od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Woj. Śląskiego. Strefa ma zostać ustanowiona na okres dziesięciu lat.

Choć warunki obszaru zdegradowanego spełnia 9 z 21 wydzielonych w Bytomiu jednostek urbanistycznych, wobec ograniczeń wynikających z ustawy o rewitalizacji ostatecznie wydzielono tam sześć podobszarów zamieszkałych obszaru rewitalizacji: Śródmieście, Śródmieście Zachód, Śródmieście Północ, Rozbark, Bobrek i Kolonię Zgorzelec (a także dziewięć obszarów niezamieszkałych).

W ten sposób obszar rewitalizacji w Bytomiu zajmuje 828 ha, co stanowi 11,93 proc. powierzchni miasta. Specjalna Strefa Rewitalizacji ma objąć łącznie 215 ha, czyli 3,1 proc. powierzchni miasta.

Jednocześnie z pracami nad SSR bytomski samorząd w wydzielonych sześciu tzw. kwartałach pilotażu rewitalizacji (w Śródmieściu i Rozbarku) prowadzi działania zmierzające do zaplanowania dalszych działań rewitalizacyjnych, m.in. warsztaty, konsultacje z mieszkańcami, banki wolontariatu i wzajemnych usług sąsiedzkich.

To elementy pilotażowego projektu rewitalizacji, koordynowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Chodzi o wypracowanie modelowych działań, będących swego rodzaju testem na rozwiązanie problemów występujących na obszarach zdegradowanych. Wyznaczono do niego najbardziej zdegradowane miasta, ale o różnej specyfice i położeniu: Bytom, Łódź i Wałbrzych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA