PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Specjalne strefy ekonomiczne dziś i jutro - raport

  • wnp.pl
  • 30 lip 2013 14:40

Specjalne strefy ekonomiczne dziś i jutro - raport

Inwestycje rzędu co najmniej 30 mld zł i ponad 20 tys. nowych miejsc pracy to - według szacunków Ministerstwa Gospodarki - efekty przedłużenia przez Radę Ministrów przedłużenia funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych do końca 2026 roku. Teraz trwa dyskusja o ich poszerzeniu.

REKLAMA

Rząd w ubiegłym tygodniu wydał rozporządzenia wydłużające okres funkcjonowania 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych z końca 2020 r. do końca 2026 r. To element pakietu stymulacyjnego dla gospodarki.

- Wydłużenie działalności SSE o 6 lat spowoduje, że nadal będą one ważną zachętą inwestycyjną, przyczyniając się do zwiększonego napływu nowych projektów do Polski. Dłuższe funkcjonowanie stref ma szczególne znaczenie dla przedstawicieli sektorów o niskiej stopie zwrotu, np. z branży motoryzacyjnej, którzy często wybierają tereny SSE pod swoje inwestycje - twierdzi wicepremier Janusz Piechociński.

Dyskusja o funkcjonowaniu stref trwała kilka miesięcy. Resort gospodarki wskazywał, że strefy przyciągają inwestorów i tworzą nowe miejsca pracy. Ministerstwo Finansów argumentowało, że to kosztowny sposób pobudzenia gospodarki - zwolnienia podatkowe w strefach kosztowały budżet 10,5 mld zł. Na dodatek mało efektywny, jeśli chodzi o rozwój biedniejszych regionów. Wiceminister finansów Maciej Grabowski zwracał uwagę podczas jednej z konferencji poświęconej SSE, że strefy funkcjonują najlepiej nie na terenach o największym bezrobociu, ale w regionach i tak stosunkowo nieźle uprzemysłowionych.

- Działalność wielu zlokalizowanych w strefach firm nie ma charakteru innowacyjnego, a firmy działające w SSE tworzą nierówną konkurencje wobec tych działających poza strefami - podkreślał wiceminister finansów.

Obecnie w Polsce działa 14 stref. Ich łączny obszar na koniec grudnia 2012 r. wyniósł blisko 16 tys. ha. Strefy zlokalizowane są na terenach 146 miast i 210 gmin. Do końca 2012 r. przedsiębiorcy działający w strefach zainwestowali blisko 86 mld zł i w wyniku tych inwestycji utworzyli ponad 186 tys. nowych miejsc pracy. W stosunku do 2011 r. skumulowana wartość inwestycji wzrosła o 6,2 mld zł, zaś liczba nowych miejsc pracy o 4,2 tys.

Jednocześnie trwają prace nad poszerzeniem tych stref. 25 lipca Komitet Rady Ministrów rekomendował Radzie Ministrów włączenie nowych terenów do strefy mieleckiej i kostrzyńsko-słubickiej. W przypadku strefy mieleckiej pozwoli to przede wszystkim na realizację oczekiwanej przez Szczecin inwestycji KSO o wartości ok. 300 mln zł, tworzącej 451 miejsc pracy. Inwestycja dotyczy produkcji stalowych fundamentów wielkogabarytowych dla morskich siłowni wiatrowych. W sumie, w przypadku obu stref, po wydłużeniu okresu funkcjonowania do 2026 r., może powstać ok. 4 tys. nowych miejsc, przy inwestycjach ok. 1,4 mld zł.

Ministerstwo Gospodarki rozważa również poszerzenie obszaru innych SSE. Gdyby udało się zrealizować te plany to - według szacunków resortu - przyczyniłoby się do wzrostu inwestycji w strefach o 11 mld i stworzenie 27 tys. nowych miejsc pracy (najwięcej w katowickiej SSE - 10,8 tys i legnickiej - ponad 5 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA