PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sprzedano trzy działki inwestycyjne w Nysie

  • Autor: PAP
  • 27 sie 2014 14:51

W ciągu 8 lat na trzech działkach w ścisłym centrum Nysy ma powstać obiekt nawiązujący charakterem do zabudowy sprzed 1945 r. Zbuduje go firma, która wygrała ogłoszony przez gminę przetarg na wieczyste użytkowanie tego terenu.

REKLAMA

Działki, które dziś są zielonym skwerem w samym centrum Nysy, mają powierzchnię prawie 2,6 tys. m kw., ich wartość wyceniono na 1,66 mln zł. Rzecznik nyskiego magistratu Artur Pieczarka poinformował, że ogłoszony przez gminę Nysa przetarg wygrała firma Centrum Spółka z Nysy, która była jedynym oferentem.

Jak podał Pieczarka pierwsza opłata z tytułu wieczystego użytkowania - na 99 lat - trzech wystawionych w przetargu działek ma wynieść 25 proc. ich wartości, czyli nieco ponad 410 tys. zł. Inwestor ma ją wnieść jeszcze w tym roku.

"Później opłaty roczne przez kolejne 99 lat będą wynosić 4,5 proc. ceny działki, czyli około 75 tys. zł. Prócz tego inwestor będzie też musiał opłacać podatek od nieruchomości" - dodał Pieczarka.

Właścicielem trzech działek, położonych na tzw. nyskich plantach, pozostanie nadal gmina Nysa.

Rzecznik Urzędu Miasta w Nysie poinformował też, że - zgodnie z warunkami przetargu - firma, która przetarg wygrała w ciągu 3 lat od podpisania aktu notarialnego powinna rozpocząć inwestycję, a zakończyć w ciągu 8 lat. "W przypadku niedotrzymania terminów gmina Nysa może odebrać prawo wieczystego użytkowania inwestorowi" - zastrzegł Pieczarka.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obiekt, który powstanie na terenie trzech działek może być przeznaczony do zabudowy pod działalność usługowo-handlową, gastronomię, zaaranżowanie powierzchni wystawienniczej czy kulturalnej. Pieczarka wyjaśnił, że dopuszczalna jest także budowa mieszkań.

"Obiekt stanie w sercu nyskiego Rynku i ma - zgodnie z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącymi tego terenu - nawiązywać architektonicznie do historycznej zabudowy sprzed 1945 r. Będzie też musiał uzyskać m.in. pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków" - podał Pieczarka.

Rzecznik nyskiego magistratu dodał, że wybudowanie kamienicy ma pozwolić w przyszłości na przebudowę dróg i chodników w centrum miasta oraz zaaranżowanie w tym miejscu terenów rekreacyjnych i ograniczenie ruchu w Rynku. Zapowiedział, że w najbliższych latach planowana jest np. realizacja przebudowy ulic Celnej i Biskupa Jarosława oraz samego Rynku.

"Układ komunikacyjny w sercu miasta zostanie opracowany przez ekspertów i skonsultowany z mieszkańcami, podobnie jak projekty przebudowy ulic. Przebudowa Rynku ma służyć utworzeniu dwóch dużych placów rekreacyjnych - przed Bazyliką Św. Jakuba i św. Agnieszki oraz przed Domem Starej Wagi" - wyjaśnił Pieczarka.

Plan oddania działek w centrum Nysy prywatnemu inwestorowi wzbudził w minionych latach duże kontrowersje. W 2010 r. kilka tys. mieszkańców miasta podpisało petycję przeciw ich sprzedaży i zażądało referendum, a część mieszkańców Nysy założyła wtedy komitet antyreferendalny. Przeprowadzone ostatecznie w 2010 roku referendum okazało się jednak nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA