PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

SSE Starachowice przyciąga inwestorów

  • Autor: PAP
  • 03 lis 2015 16:24

SSE Starachowice przyciąga inwestorów Fot. Fotolia

Pięć firm otrzymało od początku roku zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice". Mają zainwestować prawie 22,5 mln zł i zatrudnić ok. stu osób. Niedawno swoją drugą fabrykę otworzył tu jeden z producentów branży ceramicznej.

REKLAMA

Jak podkreślił wiceprezes zarządu SSE "Starachowice" Zdzisław Kobierski, niemal każda z firm funkcjonujących w strefie, rozbudowuje swoje zakłady lub wprowadza w nich nowoczesne technologie. Dodał, że do największych należą nowe przedsięwzięcia producenta płytek ceramicznych - firmy Cerrad i producenta branży smachodowej, firmy MAN Bus.

"Przedsiębiorstwo Cerrad, która działa w strefie na podstawie kolejnego zezwolenia, w osiem miesięcy postawiło drugą fabrykę, w dużym stopniu zautomatyzowaną" - opisywał Kobierski.

Fabryka zbudowana w Starachowicach rozpoczęła pracę we wrześniu, a zatrudnienie w niej znalazło 70 osób. Jak poinformowali przedstawiciele przedsiębiorstwa, zakład wyposażono w najnowocześniejsze urządzenia, pozwalające na produkcję płytek gresowych w dużych rozmiarach, zdobionych metodą druku cyfrowego.

Działanie zautomatyzowanych linii produkcyjnych nadzorują pracownicy zakładu, a dla komfortu ich pracy w halach zainstalowano nowoczesne urządzenie odpylające. W fabryce funkcjonuje też jeden z najdłuższych w Europie pieców do wypału płytek - nadmiar wytwarzanego przez urządzenie ciepła, będzie użyty w suszarni rozpyłowej. Z kolei odpady powstałe w trakcie produkcji będą ponownie przetwarzane. Inwestycja kosztowała ok. sto mln zł.

W samych Starachowicach swój zakład rozbudowuje też MAN Bus. Działające w mieście, produkujące samochody ciężarowe i autobusy przedsiębiorstwo, do końca 2016 r. ma tu przenieść z Sadów k. Poznania linię montażu końcowego autobusów miejskich, co wiąże się z pozyskiwaniem nowych pracowników. Jak mówił Kobierski trwają ich szkolenia, a na potrzeby fabryki budowana jest też hala.

Zdaniem Kobierskiego, najważniejszą sprawą dla dalszego rozwoju strefy, która pozwoli na przyciągnięcie lub zatrzymanie w woj. świętokrzyskim inwestorów, jest rozwój w regionie nowoczesnego szkolnictwa zawodowego.

"Jedyne, czym województwo świętokrzyskie może konkurować z innymi regionami - biorąc pod uwagę potrzeby inwestorów - to właśnie dobra kadra. Mało który potencjalny przedsiębiorca pyta nas, ile kosztuje działka, częściej - czy będzie tu można znaleźć dwudziestu inżynierów czy mechatroników" - zauważył wiceprezes.

W ostatnim czasie SSE Starachowice, wspólnie z przedsiębiorcami i władzami samorządowymi, zaangażowała się w projekty utworzenia dwóch klas patronackich, kształcących w konkretnych zawodach. Uczniowie będą m. in. odbywali w firmach chpraktyki, a najlepsi z nich będą mogli znaleźć tam zatrudnienie. Strefa ekonomiczna finansuje w klasach nauczanie specjalistycznego języka niemieckiego i angielskiego.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA