PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stabilizacja na rynku gruntów inwestycyjnych

 • Autor: propertynews.pl
 • 10 kwi 2015 11:44

Stabilizacja na rynku gruntów inwestycyjnych Maciej Wójcikiewicz, CBRE

Sytuacja na rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce jest stabilna, choć popyt na najlepsze lokalizacje stale rośnie. W obszarze zainteresowań inwestorów są najczęściej działki pod projekty o średniej wielkości – wynika z raportu ViewPoint Rynek Gruntów w Polsce 2015 przygotowanego przez ekspertów firmy CBRE.

REKLAMA

- Od dwóch lat obserwujemy stabilizację na rynku gruntów, nieznaczne różnice w rozwoju rynku widoczne są w ujęciu sektorowym. Ceny za najlepsze działki utrzymują się na wysokim poziomie, natomiast tanieją grunty o mniejszej atrakcyjności. Popyt na najlepsze ziemie jest wysoki, czego dowodzi szybka sprzedaż takich projektów i możliwość ich sfinansowania kredytem bankowym. O atrakcyjności gruntu oraz o jego cenie decydują takie czynniki jak: lokalizacja, dostępność komunikacyjna, uwarunkowania planistyczne, wielkość oraz tytuł prawny - twierdzi Maciej Wójcikiewicz, dyrektor Działu Wycen CBRE.

W sektorze gruntów przeznaczonych na inwestycje biurowe do topowych gruntów zaliczane są te, zlokalizowane w centrach miast bądź najbardziej popularnych strefach biurowych. Najdroższe działki zlokalizowane są w Warszawie, a także w rozwijających się miastach regionalnych jak Kraków czy Wrocław.

Dużym zainteresowaniem charakteryzuje się jednak rynek gruntów dedykowany sektorowi magazynowo – przemysłowemu, którego bardzo dynamiczny rozwój obserwujemy od kilku kwartałów. Głównym czynnikiem determinującym atrakcyjność działki jest w tym przypadku lokalizacja przy istniejących bądź planowanych węzłach autostradowych oraz możliwość pozyskania najemcy przed rozpoczęciem budowy.

Wśród terenów inwestycyjnych przeznaczonych pod projekty handlowe, deweloperzy rozpatrują ich lokalizację pod kątem aktualnego nasycenia powierzchnią handlową okolicznego rynku 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Iwona 2015-04-13 14:04:51
  Jeden facet co buduje duże centra handlowe dla międzynarodowego gracza powiedział mi w styczniu, że opłaca się nabywać 1 m2 gruntu pod handel za nie więcej niż 50-60 euro w małym mieście więc gdzie tu logika??? Panowie z CBRE chyba dawno nie robili transakcji.
 • Dorotka 2015-04-13 13:57:45
  Jaka firma tacy doradcy
 • CCIM11061 2015-04-13 12:56:38
  do @ kac Wawa,- Popraw swoje czytanie tekstu ze zrozumieniem.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA