PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stolica Małopolski przyciąga turystów i... biznes

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 20 sty 2016 17:02

Liczba ludności, ale również turystów, których rocznie w mieście jest nawet 10 mln, to tylko dwa z wielu powodów, dla których deweloperzy lokują swoje projekty w Krakowie - potencjał miasta ocenia Wioletta Wojtczak, starszy konsultant w Dziale Badań i Doradztwa z Savills.

REKLAMA

Kraków to jedno z najbardziej, jeśli nie najbardziej rozpoznawalnych polskich miast na arenie międzynarodowej. Turystyczna renoma miasta przerodziła się w popularność biznesową.

- Sektor biurowy w mieście jest drugim po Warszawie największym rynkiem w Polsce, a tempo jego rozwoju nie zwalnia, co pokazuje wysoka aktywność zarówno deweloperów, jak i najemców, którzy często podpisują umowy najmu przed zakończeniem budowy biurowca - mówi Wioletta Wojtczak. - To przekłada się na niski współczynnik pustostanów. 

Pod względem powierzchni handlowej stolica Małopolski ma jeszcze duży potencjał. - Na każde 1000 mieszkańców w aglomeracji krakowskiej przypada 389 mkw. powierzchni handlowej, co jest najniższą wartością wśród głównych aglomeracji liczących powyżej 500 tys. mieszkańców - mówi ekspertka. - Rynek nie jest jeszcze nasycony, co próbuje wykorzystać m.in. firma Mayland, która do końca 2017 roku planuje otworzyć Serenadę. Nadal jednak współczynnik ten będzie niższy niż w miastach lub aglomeracjach o podobnej wielkości.

Z kolei rozwój rynku magazynowego w Krakowie i okolicach, zdaniem przedstawicielki Savills, rozpoczął się dość późno, co ma związek z bliskością aglomeracji katowickiej - jednego z największych rynków magazynowych w kraju. - Kliku inwestorów zauważyło jednak potencjał miasta dla inwestycji magazynowych, dzięki czemu na przestrzeni kilku lat podaż powierzchni magazynowej wzrosła i obecnie wynosi ponad 175 tys. mkw. - mówi Wioletta Wojtczak. - Podobnie jak w przypadku rynku biurowego, współczynnik pustostanów dla magazynów jest na niskim poziomie od kilku lat.

 


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA