PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Strefa ekonomiczna w Zabrzu coraz większa

  • Autor: PAP
  • 02 sty 2017 17:47

Strefa ekonomiczna w Zabrzu coraz większa tereny inwestycyjne w Zabrzu, fot. PTWP

O 19 działek liczących łącznie 44 ha powiększyły się zabrzańskie tereny Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – poinformował w poniedziałek zabrzański urząd miasta. Strefa w Zabrzu ma dzięki temu 57 hektarów. Grunty dotąd kupiło tam osiem firm.

REKLAMA

Jak powiedział PAP w poniedziałek naczelnik biura ds. inwestorów urzędu miejskiego w Zabrzu Rafał Kobos, rozporządzenie rządu ws. powiększenia KSSE, które weszło w życie 30 grudnia ub. roku, objęło obszary mieszczące się między zabrzańskimi ulicami Borsiga, Izaaca i Ziemską.

Tereny te przylegają do dotychczasowych gruntów KSSE. Są uzbrojone i przygotowane do inwestycji - szczególnie pod kątem działalności mniejszych inwestorów z różnych branż.

- Rozwój terenów inwestycyjnych to jeden z priorytetów działalności zabrzańskiego samorządu. W ostatnich latach zainwestowaliśmy w rozwój Strefy 65 mln zł. 56 mln przeznaczyliśmy na kompleksowe uzbrojenie terenów i przygotowanie ich dla inwestorów - zaznaczyła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Miasto za te środki zbudowało m.in. 8 km dróg. 20 km sieci kanalizacyjnej, 6 km sieci wodociągowej oraz 18 km sieci energetycznej). Niezależnie od tego 11 mln zł kosztowała budowa drogi. Oba przedsięwzięcia wsparły środki unijne.

-Warto przypomnieć, że część objętych teraz Strefą nieruchomości, zlokalizowana przy ul. Borsiga, Izaaca i Ballestrema, otrzymała tytuł Grunt na medal przyznany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych - wskazał Kobos.

W zabrzańskim Regionalnym Parku Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), w północnej części miasta, na granicy dzielnic: Mikulczyce, Rokitnica i Biskupice - grunty nabyło dotąd osiem firm.

Trzy z nich uruchomiły już produkcję i zatrudniły 350 osób. To firmy Kłos, Bud-Expert oraz Schoeller Allibert - zabrzańska inwestycja tego koncernu produkującego opakowania była trzecią co do wielkości w całej KSSE w 2015 r.

Cztery kolejne firmy budują swoje zakłady, m.in. Metalsolution i PGB-Polska. Halę na działce kupionej kilka miesięcy temu przez dewelopera Jakon ma nabyć firma logistyczna Mandersloot, która 20 grudnia uzyskała zezwolenie na działalność w strefie. Świadcząca usługi logistyczne i transportowe firma planuje zatrudnić tam 50 osób, inwestując w Zabrzu 12,5 mln zł.

Ponadto 30 grudnia miasto sprzedało kolejną znajdującą się w tym rejonie działkę, która nie została objęta wnioskiem o rozszerzenie Strefy.

Zabrze oferuje również inwestorom działki przy nowym odcinku ul. Handlowej, w niewielkiej odległości od węzła autostrady A1. Tereny te udostępniono i uzbrojono dzięki przedłużeniu i połączeniu w 2014 r. ul. Handlowej z drogą nr 79. Koszt tych prac wyniósł ok. 6,6 mln zł (przy wsparciu unijnym).

KSSE jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych - warte łącznie ponad 24 mld zł inwestycje realizuje tam ponad 220 polskich i zagranicznych firm, dając ponad 60 tys. miejsc pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA