PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Strefa mocy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 lis 2012 11:36

Strefa mocy

Mimo kolejnych fal kryzysu, zainteresowanie inwestorów Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną nie gaśnie. Aby tereny te dalej stymulowały rozwój sektora nowoczesnych powierzchni magazynowo-logistycznych, okres funkcjonowania strefy musi się wydłużyć - uważa Piotr Wojaczek, prezes zarządu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA.

REKLAMA

Jakie znaczenie dla inwestorów i deweloperów obiektów magazynowo-produkcyjnych ma istnienie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej?
Istnienie KSSE ma pierwszorzędne znaczenie zarówno dla inwestorów, jak i dla deweloperów. Inwestują w strefie ze względu na dobrze przygotowaną infrastrukturę, korzystną lokalizację i możliwość uzyskania zwolnienia z podatku CIT.

Dotychczas pozyskane projekty przemysłowe w strefie - a jest ich już ponad 200 - oraz duże zainteresowanie ze strony nowych inwestorów rozpoczynających tu działalność, powodują zwiększony popyt na usługi deweloperskie i logistyczne.

W ofercie mamy także wynajem powierzchni w parkach przemysłowych Segro Business Park w Gliwicach i Industrial Park w Tychach oraz Millenium Logistic Park w Tychach, gdzie inwestorzy mogą wynajmować moduły magazynowo-produkcyjne.

Czy w związku ze spowolnieniem gospodarczym zainteresowanie terenami w strefie nie spada?
Zainteresowanie inwestowaniem w powierzchnię logistyczną w KSSE zawsze było i jest duże. Mają na to wpływ między innymi dogodna lokalizacja strefy na południu Polski, dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa i bliskosć krajów ościennych. Swoje centra zdecydowało się tu otworzyć szereg firm logistycznych takich jak: Havi Logistics, Kalmet Trans, Lidl Polska Sklepy Spożywcze, M-Logistic, Maco Polska, Makita, Meiko Trans Polska, Müller - Die Lila Logistik Polska, Tesco Dystrybucja czy Żywiec Zdrój.

Oczywiście duża aktywność firm logistycznych w strefie wiąże się również z dużym zapotrzebowaniem z ich strony na usługi deweloperskie. Z naszych obserwacji wynika, iż ta tendencja w najbliższych latach utrzyma się.

Skąd pochodzi kapitał lokowany w KSSE?
Najwięcej, bo 31 proc. kapitału, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Nieco mniej, bo 24 proc., to włoski, a 12 proc. to krajowy. Około 10 proc. stanowi kapitał niemiecki. Należy pamiętać, że na terenie KSSE istnieje najwięcej firm z kapitałem polskim - jest ich ponad 100.

Czy pomimo kolejnych fal kryzysu gospodarczego, aktywność ze strony zagranicznych inwestorów utrzyma się?
Polska znajduję się w stosunkowo dobrej sytuacji gospodarczej na tle innych krajów europejskich. Spadek koniunktury spowodowany globalnym kryzysem nie był tu tak bardzo odczuwalny jak w innych regionach. Czynniki, które powinny przyczynić się do utrzymania atrakcyjności Polski, to przede wszystkim: o wiele większy niż w innych krajach rynek pracy wykwalifikowanej, duży rynek wewnętrzny na potrzeby inwestorów, szerokie mozliwości kooperacji ze względu na dużą liczbę przedsiębiorstw działających w strefie, stabilność gospodarcza i polityczna Polski.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA