PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Strefa mocy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 lis 2012 11:36

Strefa mocy

Mimo kolejnych fal kryzysu, zainteresowanie inwestorów Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną nie gaśnie. Aby tereny te dalej stymulowały rozwój sektora nowoczesnych powierzchni magazynowo-logistycznych, okres funkcjonowania strefy musi się wydłużyć - uważa Piotr Wojaczek, prezes zarządu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA.

REKLAMA

Jakie znaczenie dla inwestorów i deweloperów obiektów magazynowo-produkcyjnych ma istnienie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej?
Istnienie KSSE ma pierwszorzędne znaczenie zarówno dla inwestorów, jak i dla deweloperów. Inwestują w strefie ze względu na dobrze przygotowaną infrastrukturę, korzystną lokalizację i możliwość uzyskania zwolnienia z podatku CIT.

Dotychczas pozyskane projekty przemysłowe w strefie - a jest ich już ponad 200 - oraz duże zainteresowanie ze strony nowych inwestorów rozpoczynających tu działalność, powodują zwiększony popyt na usługi deweloperskie i logistyczne.

W ofercie mamy także wynajem powierzchni w parkach przemysłowych Segro Business Park w Gliwicach i Industrial Park w Tychach oraz Millenium Logistic Park w Tychach, gdzie inwestorzy mogą wynajmować moduły magazynowo-produkcyjne.

Czy w związku ze spowolnieniem gospodarczym zainteresowanie terenami w strefie nie spada?
Zainteresowanie inwestowaniem w powierzchnię logistyczną w KSSE zawsze było i jest duże. Mają na to wpływ między innymi dogodna lokalizacja strefy na południu Polski, dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa i bliskosć krajów ościennych. Swoje centra zdecydowało się tu otworzyć szereg firm logistycznych takich jak: Havi Logistics, Kalmet Trans, Lidl Polska Sklepy Spożywcze, M-Logistic, Maco Polska, Makita, Meiko Trans Polska, Müller - Die Lila Logistik Polska, Tesco Dystrybucja czy Żywiec Zdrój.

Oczywiście duża aktywność firm logistycznych w strefie wiąże się również z dużym zapotrzebowaniem z ich strony na usługi deweloperskie. Z naszych obserwacji wynika, iż ta tendencja w najbliższych latach utrzyma się.

Skąd pochodzi kapitał lokowany w KSSE?
Najwięcej, bo 31 proc. kapitału, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Nieco mniej, bo 24 proc., to włoski, a 12 proc. to krajowy. Około 10 proc. stanowi kapitał niemiecki. Należy pamiętać, że na terenie KSSE istnieje najwięcej firm z kapitałem polskim - jest ich ponad 100.

Czy pomimo kolejnych fal kryzysu gospodarczego, aktywność ze strony zagranicznych inwestorów utrzyma się?
Polska znajduję się w stosunkowo dobrej sytuacji gospodarczej na tle innych krajów europejskich. Spadek koniunktury spowodowany globalnym kryzysem nie był tu tak bardzo odczuwalny jak w innych regionach. Czynniki, które powinny przyczynić się do utrzymania atrakcyjności Polski, to przede wszystkim: o wiele większy niż w innych krajach rynek pracy wykwalifikowanej, duży rynek wewnętrzny na potrzeby inwestorów, szerokie mozliwości kooperacji ze względu na dużą liczbę przedsiębiorstw działających w strefie, stabilność gospodarcza i polityczna Polski.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA