PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Strefy dobre na kryzys

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 14 gru 2012 09:03

Paradoksalnie światowy kryzys to dobry czas dla stref ekonomicznych, bo inwestorzy szukając różnych sposobów na obniżenie kosztów lokują się tam, gdzie mogą liczyć na zwolnienia z podatków - twierdzi Piotr Wojaczek, prezes KSSE.

REKLAMA

Liczba projektów, którymi KSSE zamknie bieżący rok, jest o 20 proc. większa niż w ubiegłym roku. Znacznie większe są też nakłady inwestorów. - Gorzej wygląda to jednak z deklaracjami tworzenia nowych miejsc pracy - mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Ale nie wymuszamy na klientach nowych miejsc pracy. Uważamy, że mamy wspólny cel - dodaje.

Wojaczek zakłada, że w najbliższym czasie nastąpi wydłużenie czasu funkcjonowania stref. - Najlepiej, by zamiast wydłużania pojawił się zapis, że pomoc będzie się udzielana na okres 15 lat w regionach lepiej rozwiniętych, a 20 na ścianie wschodniej - uważa.

Jak zauważa, wśród specjalnych stref można wyróżnić te, które radzą sobie znacznie lepiej niż pozostałe i same wychodzą poza podstawową działalność, jaką jest przygotowywanie terenów inwestycyjnych i ich promocja.

- Ambitniejsze strefy przyjmują kilka innych funkcji - od kreowania się na liderów życia gospodarczego po silne oddziaływanie na rynek pracy, a także na instytucje otoczenia rynku pracy, czyli uczelnie szkoły średnie, bo to one decydują o kwalifikacjach na rynku pracy - wymienia prezes katowickiej strefy. - Strefy wchodzą w alianse ze szkołami, przewodniczą projektom branżowym, a rola tych wspólnych przedsięwzięć będzie coraz większa - dodaje.

W KSSE przykładem ciekawej współpracy z klientami motoryzacyjnymi jest projekt Silesia Automotiv. W 2012 roku jej działania skupiają się wokół dwóch filarów aktywności: zasoby ludzkie i rynek pracy oraz nowe materiały i rozwiązania inżynierskie.

Ponadto w katowickiej strefie realizowane są razem z ministerstwem pracy i polityki społecznej programy „Absolwent w strefie szans" (dla uczniów szkół średnich) oraz „Mama w strefie szans" (dla kobiet z wyższym wykształceniem, które po urodzeniu dziecka maja problem z powrotem na rynek pracy) .

- Współpracujemy ze szkołami, realizujemy programy pilotażowe dotyczące przygotowywania deficytowych specjalności - np. inżynierowie jakości. Do "zagospodarowania" jest relacja ośrodków badawczo-rozwojowych z biznesem. To model, który przyjmą i tak wszystkie strefy - te w Polsce Wschodniej później, a te mocniej rozwinięte zrobią to w perspektywie 3-4 lat - reasumuje Piotr Wojaczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA