PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Strefy zdały egzamin

  • wnp.pl
  • 12 mar 2013 08:40

Specjalne strefy ekonomiczne odegrały pozytywną rolę w restrukturyzacji polskiej gospodarki - zgodnie twierdziła znakomita część dyskutantów podczas konferencji "Budowa przewag konkurencyjnych Polski. Rola specjalnych stref ekonomicznych".

REKLAMA

- Jeśli chodzi o rynek pracy specjalne strefy ekonomiczne zdały egzamin - podkreślał Radosław Mleczko, wiceminister pracy i przypomniał, że w SSE powstało prawie ćwierć miliona miejsc pracy. - Specjalne Strefy Ekonomiczne pozwoliły nam w Polsce przeżyć bardzo ciężkie procesy restrukturyzacyjne w takich branżach jak górnictwo czy hutnictwo, które wiązały się z redukcją ponad 400 tys. miejsc pracy. Dzięki strefom powstało na Śląsku 50 tys. nowych miejsc pracy i mamy w tym regionie bardzo niską na tle całego kraju stopę bezrobocia - przekonywał Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.

Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego podkreślał, że intencja powstania stref przed dwoma dekadami było pomoc w restrukturyzacji polskiego przemysłu. - Dlatego strefy powstawały tam, gdzie istniał potencjał produkcyjny, ale jednocześnie było duże bezrobocie - stwierdził Orłowski.

- Jakie byłoby dziś bezrobocie w Mławie, gdyby nie inwestycja LG - pytał wicepremier Janusz Piechociński.

Janusz Steinhoff apelował, by nie wyzbywać się tak istotnego elementu przyciągania zagranicznych inwestycji jakim są SSE. - Najlepiej byłoby, gdyby cały kraj był taką strefą ekonomiczną. Ale dopóki nie mamy przyjaznego prawa podatkowego, sprawnej administracji musimy korzystać z tych instrumentów, które mamy. Marzenia o czystej konkurencji w gospodarce nie mogą być zrealizowane w żadnym kraju Unii Europejskiej, bo UE sama narusza zasady konkurencji. Polska i tak zapłaci najwyższą cenę za przyjęcie pakietu klimatycznego, które będzie oznaczało pogorszenie konkurencyjności naszej gospodarki, jeżeli zrezygnujemy z SSE o konkurencyjności możemy zapomnieć - przekonywał Janusz Steinhoff.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA