PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sukcesy K-SSSE w 2014 roku

  • Autor: PAP
  • 30 gru 2014 15:03

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w tym roku 35 zezwoleń na działalność gospodarczą. W 2013 r. w tej strefie wydano 19 takich. Wówczas nakłady deklarowane przez inwestorów wynosiły 346 mln. zł. Teraz jest to znacznie wyższa kwota.

REKLAMA

Jak poinformował PAP dyr. marketingu K-SSSE Andrzej Kail, skala zadeklarowanych w tym roku nakładów inwestycyjnych przekracza 1,6 mld zł, a ich efektem ma być stworzenie ponad 1,2 tys. nowych miejsc pracy.

Dziewięć z wydanych w 2014 r. zezwoleń dotyczy nowych inwestorów, którzy na kupionych wcześniej gruntach zamierzają budować swoje zakłady. Pozostałe dotyczą firm chcącym rozbudowywać i modernizować istniejące w strefie fabryki.

K-SSSE przez kilka miesięcy czekała na nowe przepisy dotyczące pomocy publicznej dla inwestorów. Zgodnie z podpisaną w grudniu przez prezydenta nowelą ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, firma, której zostanie cofnięte zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, będzie musiała zwrócić otrzymaną pomoc publiczną. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Zmienione przepisy zakładają nie tylko zwiększenie wymagań wobec inwestorów, ale także ograniczenie pomocy publicznej dla firm inwestujących w strefach, m.in. w województwie lubuskim jej intensywność spadnie o 15 proc. (zwrot części podatku dochodowego od osób prawnych), nie będzie także pomocy dla firm działającym w sektorze transportowym.

"Po oczekiwaniu na akty prawne, mamy nadzieję, iż nowy rok 2015 będzie owocny w inwestycje. Obecnie tendencja jest na projekty małe i średnie, a duże firmy będą raczej reinwestować lub obejmować zakłady w toku po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Nie ma również co ukrywać, że tereny objęte Strefą przed rokiem 2008 powoli się kończą i coraz częściej inwestor będzie musiał spełnić kryteria zawarte w koncepcji rozwoju SSE w Polsce. Mimo tych utrudnień specjalna strefa ekonomiczna wciąż pozostaje atrakcyjnym narzędziem do wspierania nowych inwestycji i wciąż otrzymujemy wiele zapytań dotyczących inwestycji na jej terenie" - powiedział PAP Kail.

Wśród największych inwestorów, którzy weszli do tej strefy w tym roku są m.in.: LM Wind Power Blades Poland Sp. z o.o. (energia odnawialna), Teleyard sp. z o.o. (branża metalowa), Polinova Polska Sp. z o.o. s.k. (branża meblowa), Homanit Krosno Odrzańskie Sp. z o.o. (branża drzewna), Kronopol Sp. z o.o. (branża drzewna), Great Maple Company sp. z o.o. (opakowania).

Duże nakłady zadeklarowały także przedsiębiorstwa od lat działające w strefie. Na przykład firma branży papierniczej ICT Poland Sp. z o.o. do końca 2017 r. zamierza zainwestować w swoją fabrykę w Kostrzynie nad Odrą ponad 301 mln zł. Planuje m.in. kupić nowe maszyny i linie przetwórcze i powiększyć magazyny. Zakończenie inwestycji jest planowane na koniec 2017 r.; ma ona stworzyć 50 nowych miejsc pracy.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA