PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sukcesy K-SSSE w 2014 roku

  • Autor: PAP
  • 30 gru 2014 15:03

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w tym roku 35 zezwoleń na działalność gospodarczą. W 2013 r. w tej strefie wydano 19 takich. Wówczas nakłady deklarowane przez inwestorów wynosiły 346 mln. zł. Teraz jest to znacznie wyższa kwota.

REKLAMA

Jak poinformował PAP dyr. marketingu K-SSSE Andrzej Kail, skala zadeklarowanych w tym roku nakładów inwestycyjnych przekracza 1,6 mld zł, a ich efektem ma być stworzenie ponad 1,2 tys. nowych miejsc pracy.

Dziewięć z wydanych w 2014 r. zezwoleń dotyczy nowych inwestorów, którzy na kupionych wcześniej gruntach zamierzają budować swoje zakłady. Pozostałe dotyczą firm chcącym rozbudowywać i modernizować istniejące w strefie fabryki.

K-SSSE przez kilka miesięcy czekała na nowe przepisy dotyczące pomocy publicznej dla inwestorów. Zgodnie z podpisaną w grudniu przez prezydenta nowelą ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, firma, której zostanie cofnięte zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, będzie musiała zwrócić otrzymaną pomoc publiczną. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Zmienione przepisy zakładają nie tylko zwiększenie wymagań wobec inwestorów, ale także ograniczenie pomocy publicznej dla firm inwestujących w strefach, m.in. w województwie lubuskim jej intensywność spadnie o 15 proc. (zwrot części podatku dochodowego od osób prawnych), nie będzie także pomocy dla firm działającym w sektorze transportowym.

"Po oczekiwaniu na akty prawne, mamy nadzieję, iż nowy rok 2015 będzie owocny w inwestycje. Obecnie tendencja jest na projekty małe i średnie, a duże firmy będą raczej reinwestować lub obejmować zakłady w toku po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Nie ma również co ukrywać, że tereny objęte Strefą przed rokiem 2008 powoli się kończą i coraz częściej inwestor będzie musiał spełnić kryteria zawarte w koncepcji rozwoju SSE w Polsce. Mimo tych utrudnień specjalna strefa ekonomiczna wciąż pozostaje atrakcyjnym narzędziem do wspierania nowych inwestycji i wciąż otrzymujemy wiele zapytań dotyczących inwestycji na jej terenie" - powiedział PAP Kail.

Wśród największych inwestorów, którzy weszli do tej strefy w tym roku są m.in.: LM Wind Power Blades Poland Sp. z o.o. (energia odnawialna), Teleyard sp. z o.o. (branża metalowa), Polinova Polska Sp. z o.o. s.k. (branża meblowa), Homanit Krosno Odrzańskie Sp. z o.o. (branża drzewna), Kronopol Sp. z o.o. (branża drzewna), Great Maple Company sp. z o.o. (opakowania).

Duże nakłady zadeklarowały także przedsiębiorstwa od lat działające w strefie. Na przykład firma branży papierniczej ICT Poland Sp. z o.o. do końca 2017 r. zamierza zainwestować w swoją fabrykę w Kostrzynie nad Odrą ponad 301 mln zł. Planuje m.in. kupić nowe maszyny i linie przetwórcze i powiększyć magazyny. Zakończenie inwestycji jest planowane na koniec 2017 r.; ma ona stworzyć 50 nowych miejsc pracy.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA