PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna przygotowuje tereny pod kolejne inwestycje

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 maj 2013 16:08

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna przygotowuje tereny pod kolejne inwestycje

Trwa proces poszukiwania nowych inwestorów dla Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prawdopodobnie swój kapitał może wnieść zagraniczna firma. Trwają także rozmowy nad kolejnymi nieruchomościami.

REKLAMA

Dziś w podstrefie Białystok pracują zakłady Masterpress i Bianor. Wkrótce z budową hal na Dojlidach ruszą kolejne: Nibe-Biawar, KAN i Odlewnia Białystok. Obszar objęty jest też już planem zagospodarowania przestrzennego, a na terenie podstrefy trwa budowa stacji transformatorowej, która ma polepszyć warunki pracy dla przedsiębiorców. Przedstawiciele strefy liczą, że w tym roku ich grono może się powiększyć o kolejnych inwestorów.

- Właśnie podzieliliśmy działkę o powierzchni 6,7 hektara na dwie. Większą z nich jest zainteresowana bardzo duża i popularna firma z kapitałem zagranicznym. Rozmowy są na zaawansowanym etapie, a finalizacja może nastąpić pod koniec września. Drugą nieruchomością, o powierzchni 3,3 hektarów interesuje się też duża, ale lokalna firma, która z kolei prowadzi unikatową produkcję na światowym poziomie - poinformował Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i zapewnił, że jest duże prawdopodobieństwo, że w tym samym przetargu zostanie sprzedana jeszcze trzecia dwuhektarowa działka dla firmy z branży motoryzacyjnej. - Inwestor już w ubiegłym roku ją oglądał. Teraz trwają z nim zaawansowane rozmowy.

Jeśli planowane transakcje dojdą do skutku to cały 30-hektarowy teren objęty zasadami strefy, na którym obowiązują preferencyjne warunki dla inwestorów, były zagospodarowany. Dlatego zarządzający strefą już rozglądają się za kolejnymi działkami, by obszar ten jeszcze powiększyć. Ostateczna decyzja należy jednak do władz miasta. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wielokrotnie deklarował, że pomysł mu się podoba.

- W związku z dużym zainteresowaniem gruntami w podstrefie Białystok, warto zastanowić się nad poszukiwaniem wolnych terenów inwestycyjnych i objęcie ich strefą. Jestem zainteresowany terenami białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Tak duża inicjatywa byłaby bardzo ciekawym poszerzeniem oferty miasta i dałaby większe możliwości przedsiębiorcom - dodaje Robert Żyliński.

Dziś na terenach strefy (w sumie 343 ha) działalność prowadzi 71 firm z kapitałem polskim i zagranicznym, m.in. z Niemiec, Danii, Austrii, Szwajcarii, Litwy, Holandii i Szwecji. Zatrudniają one blisko 6 tysięcy osób, a wartość inwestycji poniesionych przez przedsiębiorców wyniosła 1,7 mld zł.

Nowa podstrefa SSSE ma powstać w Łomży. O podstrefie myślą też władze Siemiatycz, Hajnówki i Narewki. Na podpis ministra czeka też wniosek w sprawie rozszerzenia o nowe tereny podstrefy Suwałki i o Park Naukowo-Technologiczny w Ełku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA