PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Suwalska SSE będzie większa

  • Autor: PAP
  • 13 lis 2014 16:03

O powiększenie o 207,4 ha terenu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wnioskuje do ministerstwa gospodarki zarząd strefy. W czwartek do ministerstwa został złożony stosowny wniosek w tej sprawie - poinformowała strefa.

REKLAMA

Jeśli wniosek zostanie przyjęty, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna powiększy się z obecnych ponad 375,6 do 583,06 ha.

Prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński (ubiegający się o stanowisko prezydenta Białegostoku) mówił w czwartek na konferencji prasowej w Suwałkach, że prace nad skompletowaniem wniosku o powiększenie strefy trwały dość długo, ale tylko i wyłącznie dlatego, że zainteresowanie samorządów utworzeniem podstref jest"ogromne".

Strefa miałaby się powiększyć o nowe tereny dla inwestorów w istniejących podstrefach w Białymstoku, Grajewie i Suwałkach, a zupełnie nowe podstrefy miałyby powstać w Bielsku Podlaskim, Szczuczynie, Siemiatyczach, Czyżewie, Hajnówce, Narewce, Nowogrodzie i Sejnach. Najwięcej terenów pod inwestycje objęte ulgami strefowymi ma powstać w Białymstoku - 64,3 ha, Suwałkach - ponad 37 ha, w Narewce - 29,9 ha oraz Nowogrodzie - 25,9 ha. W pozostałych gminach będzie to od 3,8 do 11,9 ha.

"W sumie tworzymy osiem nowych podstref, a trzy poszerzamy. A zależało nam by złożyć kompletny dokument, aby w przyszłości móc wyjść do przedsiębiorców z jak najszerszą ofertą. Należy pamiętać, że praca nad wnioskiem to nie tylko przygotowanie terenów inwestycyjnych czy założeń do wniosków, ale też wnikliwa analiza potencjału, który drzemie w tych terenach" - mówił Żyliński.

W ocenie strefy, nowe tereny, które mają wejść w jej skład są w różnym stopniu przygotowane pod inwestycje, na niektórych trwają jeszcze prace przy ich uzbrojeniu w wymaganą infrastrukturę. "Jedne są przy drogach wojewódzkich inne przy powiatowych. Dlatego też i oferta cenowa tych terenów będzie różna. A portfel ofertowy dla przedsiębiorców bardzo szeroki" - mówił Żyliński.

Na podstawie już zawartych z przedsiębiorcami listów intencyjnych strefa szacuje, że na nowych terenach może powstać co najmniej tysiąc nowych miejsc pracy. "Ale to tylko szacunkowe dane, moim zdaniem bardzo zaniżone. Warto zauważyć, że np. w najmłodszej zagospodarowanej naszej podstrefie Białystok, na 30 ha zostanie utworzonych prawie tysiąc nowych miejsc pracy. Zakładamy więc, że na 200 ha będzie ich kilkakrotnie więcej" - uważa Żyliński.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna to obecnie 375,6 h w siedmiu podstrefach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w woj. podlaskim, Ełk i Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Małkinia Górna w woj. mazowieckim. W strefie działa obecnie 81 firm, które zatrudniają prawie 6,5 tys. osób. Zainwestowały ponad 2 mld zł. Firmy, które dostały zezwolenia w 2014 r. mają łącznie zainwestować ok. 602 mln zł, zatrudnić 220 nowych pracowników oraz utrzymać ok. 2 tys. miejsc pracy.

Strefę chcą mieć także na swoim terenie inne samorządy, które prowadzą jeszcze prace przygotowawcze. To: Michałowo, Zabłudów i Wysokie Mazowieckie. Według strefy chcą tam inwestować duże firmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA